PROTEÍNOVÁ STRAVA PRE ŠPORTOVCA: KĽÚČOVÝ PRVOK PRE VÝKONNOSŤ

Ľudská strava je zložená z troch základných makroživín: sacharidov, tukov a bielkovín. Každá makroživina zohráva svoju dôležitú a neodmysliteľnú úlohu. V tomto článku sa zameriame na proteíny, teda bielkoviny, a ich vplyv na športový výkon.

K výžive športovcov už neodmysliteľne patria doplnky stravy, známe ako ergogénne pomôcky (zvyšujúci účinok fyzickej činnosti), ktoré sú definované ako látky používané na zlepšenie výkonnosti, celkovej kondície a športového výkonu. Tu je dôležité spomenúť, že doplnky stravy Isostar patria medzi jednu z mála značiek, ktorá plní a garantuje nariadenie medzinárodnej antidopingovej agentúry WADA-AMA. Výrobky sú pravidelne testované.

Bielkoviny a aminokyseliny sú používané na zvýšenie príjmu energie, udržanie sily, obnovu svalovej hmoty alebo na prevenciu nutričných nedostatkov a prevenciu zranení. Patrí tak medzi najobľúbenejšie doplnky stravy.

Dostatočný príjem bielkovín s tým správnym spektrom aminokyselín je kľúčový pre udržanie a zlepšenie výkonnosti. V posledných desaťročiach boli najčastejšie používanými zdrojmi potravinových bielkovín v športovej výžive mlieko, vajcia a mäso. Všetky tieto potraviny obsahujú vysoko kvalitné bielkoviny.

212496 whey protein vanille(v2opt)

V športových doplnkoch sa ako najlepší zdroj proteínu používa srvátka. Srvátka sa získava z mlieka ako vedľajší produkt pri výrobe syrov a masla. Je vychvaľovaná pre svoju ekonomickú nenáročnosť a vysokú nutričnú hodnotu. Obsahuje totiž vysoký obsah esenciálnych aminokyselín a rozvetvenej aminokyseliny (BCAA). Početné štúdie preukazujú účinnosť srvátkového proteínu pri športovom výkone. Štúdie popisujú pozitívny vplyv na nárast sily a pozitívne zmeny v zložení tela. Srvátkový proteín má tiež antioxidačné, protirakovinové, antidiabetické, antiobezitné alebo kardioprotektívne účinky. Vďaka všetkým týmto vlastnostiam sa stal účinným a veľmi obľúbeným športovým doplnkom. V súčasnej dobe je snaha o využitie alternatívnych zdrojov bielkovín, najmä rastlinného pôvodu. V športovej výžive však majú stále najlepšie výsledky srvátkové proteíny.

Odporúčaný príjem proteínu pre športovcov je dosť odlišný, vytrvalostný športovec potrebuje oveľa menšie množstvo ako silový športovec či kulturista. Veľký vplyv hrá aj individuálne zloženie tela, trénovanosť a výkonnosť každého jedinca. Odporúčané rozmedzie denného príjmu bielkovín sa tak u športovcov pohybuje od 1,2 g/kg telesnej hmotnosti až po 2-2,2 g/kg telesnej hmotnosti.

V športovej výžive sa veľmi obľúbenými stali proteínové hydrolyzáty. Jednoducho povedané sa jedná o predtrávené bielkoviny. Sú tak svalom rýchlejšie k dispozícii. Hydrolyzáty majú oveľa rýchlejší účinok pri svalovej regenerácii, pretože zvyšujú biologickú dostupnosť aminokyselín. Tým, že sú hydrolyzované bielkoviny „predtrávené“, uvoľňuje sa z nich v čreve väčšie množstvo aminokyselín. Ďalšia ich obrovská výhoda pre športovcov súvisí s tvorbou bioaktívnych peptidov. Tie majú antioxidačné, protizápalové, antihypertenzné, antidiabetické a hypocholesterolemické účinky.

Bielkoviny ľudského tela podliehajú neustálemu rozpadu a novotvorbe. Preto pravidelný denný príjem zohráva dôležitú úlohu vo výžive každého športovca. Športovci sú totiž vplyvom intenzívneho tréningu náchylnejší na rýchlejší rozpad bielkovín. Fyzická aktivita a pravidelný tréning kladú vysoký nárok na príjem bielkovín. Bielkoviny tak pomáhajú lepšej adaptácii na fyzickú záťaž, podporujú regeneráciu, budujú svalovú silu a zlepšujú športový výkon. Pokiaľ si chcete udržať a zlepšovať výkonnosť, musíte nielen trénovať, ale aj správne regenerovať. To bez správneho a dostatočného príjmu bielkovín nemožno.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.