Výživa cyklistov: vytrvalostné trate

Cyklistika je prevažne vytrvalostný šport. Vytrvalostné športy sú charakteristické tým, že využitie paliva na tvorbu energie je závislé od dostupnosti a dodávky kyslíka k pracujúcim svalom. Či už sa jedná o cyklistiku cestnú alebo horskú, vždy hrá kyslík zásadnú úlohu pri tvorbe energie. Vytrvalosť je veľmi náročná disciplína a vyžaduje pevnú vôľu, vnútornú disciplínu a dostatok času na tréning a regeneráciu. Cyklistický tréning patrí k tým časovo náročnejším. Vytrvalostní cyklisti trávia na tréningu denne niekoľko hodín. Od toho sa tiež odvíja špecifiká ich výživy. Potrebujú dostatok energie na pokrytie energetických nárokov. Zároveň pri záťaži v sedle musia voliť také doplnky stravy, ktoré im dodajú potrebnú energiu a nezaťažia tráviaci trakt. Veľkú rolu hrá tak spôsob a jednoduchosť balenia.

Pokiaľ ide o cyklistickú výživu, neexistuje žiadny univerzálny návod. Jediný spôsob, ako vylepšiť osobnú stratégiu príjmu energie je metóda pokusu a omylu. To znamená, všetko si na sebe vyskúšať, otestovať v tréningu a nájsť si svoju vlastnú nutričnú cestu. Existuje však niekoľko základných stavebných kameňov výživového plánu pre vytrvalostnú cyklistiku. Z tých je dobré vychádzať a zostaviť si na ich základni svoj vlastný individuálny nutričný plán. Výživa cyklistu sa tiež môže líšiť podľa jednotlivých tréningových období, ktorými daný cyklista práve prechádza.

 ISOSTAR__Peignee-Verticale-6813-upr

Dôležitou a základnou živinou pre vytrvalostných cyklistov sú sacharidy. Sacharidy sú v tele uložené vo forme zásobného cukru, glykogénu, ktorý sa ukladá v pečeni a vo svaloch. Pri správnej výžive má športovec zásobu glykogénu na približne 90 minút výkonu. Výskumy ukazujú, že pokiaľ tréning trvá dlhšie, má pravidelné dopĺňanie sacharidov jasne pozitívny vplyv na cyklistickú vytrvalosť a výkon. Všeobecne sa udáva, že ľudský organizmus je schopný prijať 30 – 60 g sacharidov za hodinu. Tu však veľmi záleží na trénovanosti metabolizmu a zdrojoch sacharidov. Vytrénované črevo je schopné prijať vyššie množstvo sacharidov, ideálne v kombinácii jednoduchých cukrov, glukózy a fruktózy.

Cyklisti preto veľmi radi využívajú energetické gély. Sú skvelým pomocníkom, keď potrebujete rýchly a ľahký prísun sacharidov pri záťaži. Sú ľahšie stráviteľné ako pevné varianty doplnkov stravy. Navrhnuté sú tak, aby nezaťažovali črevo, a zároveň dodali dostatok energie. Isostar energetické gély exotické ovocie a jablko majú navyše znovuuzatvárateľný obal, nemusíte ich teda vypiť naraz. Ich obsah je možné si rozdeliť aj na niekoľko dávok v rámci tréningu. Obsahujú malé kúsky ovocia, čím úplne eliminujú podozrenie z umelej chute.

ISOSTAR__Peignee-Verticale-5901-upr

Variantom je tiež Isostar energy booster gél. Ide o malé balenie energického gélu obohateného o kofeín. Dokonale tak povzbudí unavený organizmus a podrží výkon. Jedna tuba 29 ml gélu citrusovej príchuti a 26 mg kofeínu. Na porovnanie, jedno espresso obsahuje okolo 60 mg kofeínu a denná odporúčaná dávka kofeínu je maximálne 100 mg.

Energetické gély je dobré kombinovať s energetickými tyčinkami. Musíte však myslieť na to, že tyčinky sú svojou konzistenciou trošku náročnejšie na hryzenie a trávenie. Sú však dobre stráviteľné. Pre vytrvalostné disciplíny je vhodná tyčinka Isostar Endurance + Sport Bar. Obsahuje kombináciu maltodextrínu a fruktózy, ktorá ideálne podporuje dlhotrvajúci výkon. Jej vynikajúca chuť je založená na kombinácii ovsených vločiek a sušeného ovocia.

Svoju úlohu hrajú aj proteíny. Čím je tréning náročnejší, tým viac dostávajú svaly a celý organizmus zabrať. Bielkoviny, alebo proteíny, sú základným stavebným kameňom všetkých telesných buniek. Náročnou záťažou dochádza k ich poškodzovaniu, najmä svalových vlákien. Pokiaľ chceme opakovane podávať kvalitný výkon, či už v tréningovom alebo závodnom období, je príjem proteínov nepostrádateľný. Bielkoviny v strave sa starajú o dostatočnú a správnu regeneráciu ao opravu poškodených buniek a tkanív. Pripravujú tak organizmus na ďalšiu záťaž. Po každom tréningu či závode by mali prísť na rad bielkoviny, aby podporili regeneráciu a kvalitný spánok. Pomôžu tak telu k rýchlemu zotaveniu.

212703 mass gainer vanille (v2)upr

Ako prvé by sme mali doplniť vyčerpané glykogénové zásoby, potom prichádzajú na rad proteíny. Veľmi vhodnou voľbou je buď kombinácia sacharidov a proteínu vo forme napríklad Isostar Mass Gaineru. Ten obsahuje 24% bielkovín a 67% sacharidov. Ďalšou možnosťou je najskôr doplniť sacharidy a akú druhé jedlo (večeru) zvoliť samostatný proteín vo forme proteínového nápoja. Proteínový nápoj Isostar high proteín 90 sa vyrába v dvoch príchutiach, čokoláda a banán Jedna dávka obsahuje 20 g vysoko kvalitných bielkovín.

Výborným regeneračným nápojom je aj Isostar reload proteín drink. Tento čokoládový nápoj je bohatým zdrojom sacharidov, proteínov a vitamínov. Jedna dávka obsahuje 35 g sacharidov a 10 g proteínu. Môže byť tak tým prvým, čo mať po tréningu po ruke.

Pri výbere proteínu je dôležité sa zamerať na zdroje obsahujúce všetky esenciálne aminokyseliny. Tie nájdete vo všetkých Isostar proteínových doplnkoch stravy.

Svoju úlohu hrajú aj tuky. Tuky sú najväčším zdrojom energie, 1 g tukov obsahuje 38 kJ. Ich rýchlosť využitia je však pomalšia a náročnejšia. Zdroje kvalitných tukov sú nenahraditeľné. Okrem iného sa v nich rozkladajú vitamíny A, D, E a K a hormóny.


Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.