Výživa cyklistov - sprinty

Športová výživa je neoddeliteľnou súčasťou športového výkonu. Športové doplnky stravy majú svoje prvopočiatky práve v cyklistike, až potom sa začali využívať aj v ostatných športoch. Hlavným dôvodom je náročnosť cyklistiky. Cyklisti tak hľadali varianty, ako prijímať kvalitné zdroje energie pri záťaži, aby sa nemuseli nezastavovať a zároveň zbytočne nezaťažovali tráviaci trakt.

Každá športová výživa má svoje pravidlá, ktoré sa odvíja od typu športu a od individuálnej trénovanosti každého športovca. Ani v cyklistike nemôžeme hovoriť o jednotných nutričných zásadách, ale musíme rozlišovať jej konkrétne druhy. V minulom článku sme sa zamerali na vytrvalostnú cyklistiku. Teraz si priblížime zásady športovej výživy v cyklistike na krátke trate. Nesmieme zabudnúť, že športová výživa je veľmi individualizovaná. Čo platí na jedného nemusí platiť na druhého. Základom je všetko si vyskúšať v tréningu a otestovať svoje telo. Primárnu úlohu v športovej výžive pri cyklistických šprintoch hrajú tri faktory: sacharidy, množstvo a kvalita.

Sacharidy

Sacharidy sú základným a primárnym zdrojom energie. V tele sa energia ukladá vo forme svalového a pečeňového glykogénu. Tieto zásobárne môžeme vytrénovať a zväčšiť. Trénovaní športovci majú oveľa vyššie zásoby glykogénu ako bežný jedinec. Môžu tak podávať kvalitný športový výkon po oveľa dlhšiu dobu. Toto zistenie sa v športe veľa využíva, preto je kladený dôraz na správny a dostatočný príjem sacharidov.

Zjednodušene povedané delíme sacharidy na jednoduché a zložené. Tie jednoduché (napr. glukóza) sa veľmi rýchlo vstrebajú, tým zvýšia hladinu glykémie v krvi a dopravia potrebnú energiu k pracujúcim svalom. Sú tak rýchlym 'nakopávačom', čo je zvlášť pri šprintoch potrebné. Naopak zložené sacharidy (napr. škrob, vláknina) predstavujú aj bohatý zdroj energie. Táto energia sa ale uvoľňuje postupne a pomalšie. Hladina glukózy v krvi tak stúpa pomalšie, ale za to si drží dlhšiu dobu vyrovnanú hladinu. Tieto vlastnosti využívajú športovci, ktorí potrebujú energiu udržať po dlhšiu dobu. Pri aktivitách, ktoré sú na pomedzí šprintu a vytrvalosti, sa potom využíva kombinácia jednoduchých a zložených sacharidov. Je potom pokrytá potreba energie ako na začiatku, tak aj v priebehu a na konci dlhšej záťaže.

Nič sa však nesmie preháňať, čo platí aj pre sacharidy. Všetky formy sacharidov, ktoré prijmete sa nakoniec premenia na glukózu (skôr alebo neskôr). Glukóza, ktorá sa nevyužije na prácu je uložená vo forme už spomínaného glykogénu vo svaloch a pečeni. Keď sú zásoby glykogénu plné, pečeň premení glukózu na triglyceridy, ktoré sa ukladajú do tukov.

ISOSTAR-Annecy_T_Peignee-Verticale-1157 (upr)

Pri cyklistických šprintoch hrajú veľkú nutričnú úlohu iontové nápoje. Sú zdrojom nielen iónov, ale aj energie. Vyberte si ten správny, podľa svojich chuťových preferencií. Doplníte tak nielen energiu ale aj nenahraditeľné tekutiny a ióny. Isostar ponúka iónové nápoje v štyroch príchutiach: pomaranč, citrón, grep, brusnica. Ich príprava je veľmi jednoduchá. Pre izotonicky koncentrovaný nápoj stačí zmiešať 3 odmerky s 500 ml vody. Odporúčame mať doma viac príchutí, nech si môžete vybrať, na čo máte práve najväčšiu chuť.

V priebehu závodu či tréningu sú veľmi obľúbené energetické gély a želé. Isostar Energy Booster gél obsahuje navyše kofeín, takže vás zaručene nakopne. Má príchuť citrusových plodov a veľmi praktické balenie. Stačí zlomiť vršok a jedným nádychom vypiť. Ďalším variantom je Isostar Energy gél citrón, balený v klasických sáčkoch s odtrhávacím vrškom.

Výborným povzbudením je Energy Shot malá fľaštička plná energie obohatená o guaranu a kofeín. Vhodná aj ako posledný zdroj energie tesne pred štartom. Obsah kofeínu a guarany povzbudí koncentráciu na výkon.

Ak však preferujete pevnejšiu stravu, zvoľte Isostar energetické želé v príchuti jahoda alebo marhuľa. Každý želé cukrík je individuálne balený, stačí si ho dať do vrecka alebo prilepiť na rám bicykla.

Množstvo

Množstvo kalórií, ktoré každý športovec potrebuje je vysoko individuálne. Základným faktorom je kľudový metabolizmus. To je množstvo kalórií, ktoré vaše telo spotrebuje v pokoji za 24 hodín. Je to základ energetického výdaja. Nejedná sa o statické číslo. Mení sa v závislosti od mnohých faktorov, ako sú pohlavie, vek, množstvo svalovej hmoty atď. Celkový denný energetický výdaj môžeme všeobecne zistiť tak, že k tomuto číslo pripočítame úroveň aktivity. Existujú na to špeciálne tabuľky. Ide však o odhad.

Správna kvalita výživy znamená, že dostávate do tela potraviny a potravinové doplnky bohaté na živiny, ktoré vám pomôžu dosiahnuť makroživinové ciele. Preto je dôležité čítať detailne zloženie a zaujímať sa o čo, čo presne prijímam. Nie každá energetická tyčinka môže byť vhodná. Zárukou kvality môže byť garancia a stálosť na trhu danej športovej značky. Isostar si zakladá na kvalite a čistote surovín. Produkty neobsahujú žiadne umelé farbivá arómy ani konzervanty. Dôkazom je, že mnohé produkty sú vhodné pre deti už od 3 rokov. Preukázaný účinok Isostaru je ako jediný overený klinickými štúdiami. V neposlednom rade Isostar ako jedna z mála značiek plní a garantuje nariadenie antidopingovej agentúry WADA-AMA. Všetky výrobky sú pravidelne testované.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.