Aké doplnky zvoliť pre rýchlostné športy

Rýchlosť, to je základný parameter športového úspechu. Každý športovec chce byť rýchlejší a lepší. Športovci a tréneri trávia veľa času hľadaním spôsobov, ako zvýšiť rýchlosť, zlepšiť techniku, výkon a efektivitu svojich tréningových metód. Všeobecne si pripúšťame dôležitosť výživy, v praxi však zabúdame klásť na ňu dostatočný dôraz a venovať ju pozornosť. A pritom práve správna výživa môže efektívne zlepšiť úroveň danej súťaže či závodu.

Než sa však dostaneme k samotnej výžive, poďme si zhrnúť, čo to presne rýchlostné športy sú. Rýchlosť je charakterizovaná maximálnou intenzitou. Takýto výkon je možné vykonávať len určitú dobu, preto rýchlostné disciplíny trvajú niekoľko sekúnd maximálne minút. Rýchlosť a sila majú spoločné rysy v mnohých športoch. Zahŕňajú totiž občasné maximálne úsilie. Ide napríklad o výbušný prvý krok vo volejbale, útek vo futbale či krádež základne v baseballe. Najtypickejším rýchlostným športom sú ale klasické atletické šprinty, kam sa radia krátke behy od 60 metrov až po 400 metrov.

Samotnej výžive v rýchlostných športoch sa výskumy venujú len veľmi málo. Pritom tréning rýchlostných schopností je nesmierne ovplyvnený práve výživovými stratégiami. Či už sa jedná o zdvíhanie, plyometriu (metóda na zvýšenie výbušnej sily), rýchlostné cvičenie či opakovaný šprintérsky tréning.

V týchto maximálnych, krátkodobých tréningových a súťažných aktivitách dochádza k centrálnej a svalovej únave. Organizmus získava energiu z viacerých energetických systémov. Základným je ATP-CP systém. Všeobecne možno povedať, že tento systém slúži na explozívne krátkodobé výkony a opakované úsilie s dostatočnou regeneráciou. Druhým mechanizmom získavania energie je anaeróbna glykolýza. Tá sa využíva pri opakovanom úsilí s neúplnou alebo nedostatočnou regeneráciou. Každý zisk energie potrebuje svoje palivo. Preto tu zohráva správna športová výživa zásadnú úlohu.

ISOSTAR__Peignee-Verticale-6791-opt

Základným zdrojom energie pre tieto energetické systémy sú sacharidy. Pozitívne potom ovplyvňujú rýchlosť, rozvoj sily a výkon. Úlohou sacharidov nie je len zásoba a zdroj energie. Glukóza (jednoduchý cukor) je tiež dôležitá pre správnu funkciu mozgu a nervovej sústavy. Nedostatok sacharidov má potom za následok pokles výkonu, nástup únavy ale aj zníženie športových zručností a zhoršenie koncentrácie.

Je veľmi dôležité zahajovať tréning či súťaž s dostatočnou zásobou sacharidov, tie sa skladujú v tele vo forme glykogénu (zásobný cukor). Glykogén máme svalový a pečeňové. Kapacita svalového glykogénu je asi 400 gramov, pečeňového asi 100 gramov. Dostatok sacharidov tiež chráni bielkoviny. To je veľmi dôležité pre rýchlostných a silových športovcov, ktorí potrebujú udržať či maximalizovať svoje svalové vlákna.

Okamžitým zdrojom energie pre rýchlosť aktivity sú hlavne jednoduché sacharidy. Vstrebajú sa rýchlo do krvného obehu, ktorý ich následne dopraví k pracujúcim svalom. Individuálny výber športového doplnku závisí od metabolizmu a chuťových preferencií každého športovca. Preto je tak dôležité si všetko v tréningu najskôr vyskúšať a otestovať. Každé telo reaguje úplne inak v pokoji a v záťaži.

Približne 60 minút pred výkonom sú vhodnou voľbou energetickej tyčinky. Organizmus má ešte priestor tyčinku stráviť. Isostar ponúka energetickú tyčinku Isostar Energy bar. Jej základom sú jednoduché sacharidy obohatené o vitamíny a minerály. V menšom pomere potom obsahuje komplexné sacharidy a proteíny. Vyrába sa v niekoľkých príchutiach: brusnica, multifruit, banán & cereálie a čokoláda.

201377 energy choco (V2)-upr

Tesne pred alebo počas sa potom odporúčajú v rýchlostných disciplínach doplnky založené len na jednoduchých sacharidoch. Môžu byť obohatené o guaranu alebo kofeín. Tieto povzbudzujúce látky pomáhajú udržať koncentráciu a podporiť sústredenosť na výkon. Isotar energetické gély spĺňajú tieto požiadavky. Navyše ich štruktúra umožňuje rýchle vstrebanie a nie je potrebný čas na hryzenie. Odporúča sa ich ale zapiť malým dúškom vody či iontového nápoja. Ďalšou možnosťou je Isostar energetické želé. Malé cukríky balené po jednom, ktoré sa dajú rýchlo rozžuť a sú obohatené o kofeín. Isostar vyrába tieto želé v dvoch príchutiach, jahoda a marhuľa. Novinkou je Isostar BIO energetické želé v príchuti jablko a malina obohatené o vitamín C z aceroly. Výborným „nakopávačom“ je potom Isostar energy shot. 60 ml plastová fľaštička naplnená energetickým nápojom v príchuti grenadina a jahoda, ktorý je obohatený o kofeín, guaranu a ženšen.

Po rýchlostnom tréningu či súťaži je potrebné doplniť vyčerpané zásoby glykogénu, teda cukor, samozrejme tekutiny a bielkoviny, na podporu regenerácie a svalového rastu. Iónový nápoj doplní nielen tekutiny, ale aj minerály stratené potom a čiastočný podiel sacharidov.

Isostar ponúka komplexný rad Isostar After Reload, ktorý je vyvinutý tak aby doplnil potrebné živiny po tréningu. Obsahuje ako bielkoviny, tak aj podiel sacharidov, vitamíny a minerály. Môžete zvoliť rôzne varianty, či už tyčinku Isostar After Reload Bar, v príchuti čokoláda, ako aj regeneračný čokoládový nápoj Isostar Reload Drink.

Pokiaľ by ste chceli doplniť hlavne proteíny, zvoľte proteínovú tyčinku. Najväčší obsah bielkovín má Isostar high proteín bar 30%. Tá sa predáva v troch variantoch: vanilka, čokoláda a karamel. Alebo proteínový nápoj Isostar Whey Protein. Ten sa vyrába v príchuti čokoláda a vanilka.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.