Vyberajte si o vianociach to najlepšie

Vianoce sú sviatky pokoja a mieru. Mali by sme ich stráviť v kolektíve blízkej rodiny, užiť si spoločné chvíle a pokúsiť sa aspoň na chvíľu zastaviť z každodenného zhonu. Realitou sa stal trošku opak. Zo snahy mať to doma čo najkrajšie, mať všetko pripravené, upratané, navarené a napečené, sa často z vianočných príprav stane ďalší zhon a nemôže byť reč o pokoji a pohode.

Jedlo bolo predtým známkou hojnosti a bohatstva. V dnešnej dobe nadbytku toto pravidlo stále pretrváva, ale ubudlo fyzické a pohybové aktivity. Následky v podobe civilizačných ochorení a obezity vidíme všade naokolo. Dokonca aj športovci s veľkým energetickým výdajom majú často problém, aby cez vianočné sviatky nehrešili veľa. Je pravda, že jeme aj pohľadom. Krásne naservírované stoly plné dobrôt často vyvolávajú mylný pocit hladu. To sú potom chvíle, kedy musí začať pracovať mozog a rozum. Ako si ale z tých stolov hojnosti vybrať to najlepšie? Poďme sa pozrieť na pár tipov.

1. Začni vhodnými raňajkami

Raňajky sú základ dňa. Je to jedlo, ktorého výber sa najlepšie dá ovplyvniť. Raňajkujete totiž väčšinou doma, môžete si sami zvoliť, po čom siahnete a správne tak naštartovať svoj deň. Českou vianočnou klasikou je vianočka, mazanec alebo štôlňa. Všetky varianty obsahujú vysoký podiel tuku. Ak zvolíte vianočku, dajte si skvelou voľbou.

Ďalšou možnosťou je dať si ráno teplú polievku. Najlepšie vývar plný zeleniny alebo jednoducho tú, ktorá zostala z predošlého dňa. Nechajte sa prekvapiť, ako vás teplá polievka ráno krásne naštartuje. Je bohatá na vitamíny a minerály zo zeleniny, a tiež plná bielkovín z mäsa.

2. Dostatočný príjem bielkovín

Bielkoviny sú nepostrádateľnou zložkou každodenného jedálnička. Okrem mnohých benefitov a nenahraditeľných funkcií majú aj sýtiaci efekt. Pomôžu zahnať chute aj hlad a zjete toho tak oveľa menej. Vianočné dobroty sú bohatým zdrojom sacharidov a tukov. Bielkoviny sú tak často zanedbávané.

3. Pohyb

Pre profesionálnych športovcov sú sviatky časom, kedy si môžu trošku oddýchnuť. Väčšinou majú ľahší tréning alebo dokonca žiadny a radi využijú pokoj. Väčšina ľudí, ale trávi plno času návštevami, posedením pri stole s pohárom dobrého drinku a jedlom na stole. Motivujte tento rok aj ostatných členov rodiny a urobte si spoločnú prechádzku. Jedna hodina pobytu na čerstvom vzduchu je len 4% z celého dňa a všetci budú zo spoločnej rodinnej prechádzky nadšení. Taká prechádzka zároveň zvýši pohyb čriev, vďaka čomu jedlo častejšie a rýchlejšie strávime.

vanocni-jidlo

4 Frekvencia stravovania

Režim je dôležitý. Ale to, čo máte naučené v bežnom režime, sa cez sviatky dodržuje horšie. väčší, nechýba dezert. Snažte počúvať svoj pocit sýtosti a riadiť sa ním. U jedla sa hlavne neponáhľajte, sústa si vychutnávajte a nechce hormóny vyvolávajúce pocit sýtosti a pocit hladu pokojne pracovať a správne sa rozhodovať.

5. Pitný režim a alkohol

Nezabudnite dostatočne piť. Pite čistú vodu v priebehu celého dňa. Pokiaľ preferujete teplé nápoje, dajte si nesladený čaj. Vyhnite sa ďalšiemu príjmu cukru v sladených nápojoch.

Alkohol je prirodzenou súčasťou osláv, zvlášť varené víno, vianočný punč či vaječný likér sú spojené s Vianocami. Majte zakaždým na mysli, že samotný alkohol obsahuje vysoké množstvo kalórií. K tomu musíme pripísať ešte vysoké množstvo energie z cukru, ktorý alkoholické nápoje obsahujú.

Alkoholický nápoj

energia (kJ) v 100 ml nápoja

Vaječný likér

790 kJ

Vianočný punč

415 kJ

Varené víno

434 kJ

Šumivé víno (šampanské)

334 kJ

Suché biele víno

263 kJ

Suché červené víno

309 kJ

 

* hodnoty vychádzajú z kaloricketabulky.sk, podľa značky nápoja a prípravy sa môžu líšiť

Máme pre vás ale jeden osvedčený tip!Ak už to s alkoholom preženiete, siahnite ďalší deň po iontovom nápoji Isostar Hydrate & Perform. Dodá vám všetky potrebné vitamíny, minerály, hydratuje a pomôže tak rýchlejšie odbúrať opicu. Po veľmi náročnom večierku pridajte do iontového nápoja ešte Isostar Bicarbonates.

6. Dostatok spánku

Nedostatok spánku prispieva k nezdravému životnému štýlu a býva spájaný s nárastom hmotnosti. Aj keď sa sviatky javia ako čas, kedy môžete dospať resty z pracovného týždňa, nie vždy sa to podarí. Pred dostatočným množstvom spánku dostanú často prednosť televízne programy sledované do neskorých večerných hodín. V dnešnej dobe internetových televízií vám už však nič neutečie. Nebojte sa film vypnúť a dozerať naň ďalší deň. Dajte prednosť kvalitnému a hlavne dostatočnému spánku.

Nedostatok spánku má vplyv na hladiny hormónov, ktoré riadia pocity sýtosti a hladu: ghrelín, leptín a kortizol. Unavený človek má potom tendenciu viac jesť, aby si „dobil energiu“. k fyzickej aktivite.

7. Zdravšia verzia pokrmov

Premýšľajte nad tým, čo jete. Vždy sa dá nájsť zdravšia verzia, menej tučná časť mäsa, menšie porcie. Nie je nutné zjesť a vypiť všetko, čo pred vás postaví vy, nachystajte si aspoň pre seba zdravšiu verziu. Uvidíte, akú budete mať zo seba radosť.

vanocni-zdravy-stul

8. Menej stresu

Všetci vieme, že Vianoce môžu byť pekne stresujúcim obdobím. Je len na nás, ako si to nastavíme. Pokiaľ sme v strese, zvyšuje sa hladina hormónu kortizol. Ten spôsobuje vyššiu konzumáciu jedla, as tým je priamo úmerný nárast hmotnosti. Keď sme v strese, máme tendenciu siahať po nezdravých potravinách a zapíjať stres alkoholom. Málokedy to končí jedným drinkom, zvárakom či punčom.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.