Ako vybrať ten správny Isostar proteínový nápoj?

Výber správneho proteínového nápoja nie je taký jednoduchý, tak sa môže na prvý pohľad zdať. Dostatočný príjem kvalitného proteínu je veľmi dobrým pomocníkom pre športovcov. Je ale dôležité si vedieť správne vybrať, a vybrať to najlepšie pre dané športové odvetvie a daný somatotyp jedinca. Poďme si teda najskôr všeobecne povedať, čo to proteín vlastne je a prečo je tak potrebný.

Proteíny, čiže b, sa nachádzajú vo svaloch, kostiach, koži, vlasoch a prakticky vo všetkých tkanivách ľudského organizmu. Sú to základné stavebné kamene všetkých buniek. Okrem iného proteíny tvoria enzýmy, ktoré spúšťajú mnoho chemických reakcií. Napríklad hemoglobín prenáša kyslík v krvi. V ľudskom organizme sa nachádza najmenej 10 000 rôznych proteínov, ktoré z ľudí robia práve to, čo sú.

Proteín sa skladá z viac ako 20 základných stavebných kameňov, ktorými sú aminokyseliny. Tieto aminokyseliny si však ľudské telo nevie uložiť do zásob. Musí ich tak pravidelne prijímať alebo si ich upraviť a vyrobiť z iných aminokyselín. Aminokyseliny sa delia na esenciálne a neesenciálne. Základný rozdiel je v tom, že tie esenciálne si telo nevie vyrobiť a musia byť prijímané stravou. Patrí medzi ťa týchto 8 aminokyselín: valín, leucín, izoleucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín a tryptofán. Dve aminokyseliny sa radia medzi takzvané semiesenciálne, to znamená, že si ich telo vie vyrobiť, ale v určitom období musia byť prijímané stravou. Tu patrí arginín a histidín.

Preto práve bielkoviny so správnym spektrom aminokyselín nesmú chýbať v jedálničku každého športovca. Takým bielkovinám sa hovorí plnohodnotné a v bežnej strave sa nachádzajú v potravinách živočíšneho pôvodu. To neznamená, že v rastlinnej strave ich nemôžeme nájsť. Rastlinnú stravu je ale potrebné správne kombinovať (napr.: obilniny + strukoviny). Športovci, oproti bežnej populácii, majú zvýšenú potrebu príjmu bielkovín. Presné hodnoty sa individuálne líšia. Táto zvýšená potreba je častým problémom, pretože športovci už nemajú priestor, kam v jedálničku a tréningu bielkoviny ešte zaradiť. A tak trh športovej výživy prišiel s proteínovými práškami, ktoré zachraňujú mnohých športovcov a nielen tie.

Proteínový prášok je vlastne koncentrovaný zdroj bielkovín pochádzajúci z prírodných surovín. Jeho najbežnejším prírodným zdrojom je kravské mlieko. Vyzrážaním mlieka vzniká tuhá zložka, kazeín (v podstate tvaroh) a tekutá zložka, srvátka (mliečne sérum). A práve táto tekutá zložka, čiže srvátka, sa hojne využíva na výrobu proteínu. Srvátka je najrýchlejšie vstrebateľným zdrojom bielkovín, ktorý je tiež dostupný v športových doplnkoch stravy. Srvátkové proteíny sú považované za najobľúbenejšie a najčastejšie predávané proteíny. Poznáte ich jednoducho, sú na obale označené anglickým názvom WHEY. Aj pod týmto názvom sa ale môže skrývať viac druhov proteínových práškov. Poďme sa teraz podrobne pozrieť na proteínové prášky Isostar.

Whey Protein Isostar

Isostar Whey protein (čokoláda, vanilka)

Isostar Whey proteín je veľmi kvalitný srvátkový proteín. Obsahuje 98 % srvátkovej bielkoviny, ktorá je získaná vysoko kvalitným a šetrným procesom filtrácie (diafiltračná membrána a ultrafiltrácia). Tieto srvátkové bielkoviny obsahujú 45% esenciálnych aminokyselín, z toho 22% je s rozvetveným reťazcom (BCAA). Zároveň tiež obsahuje minimálne až zanedbateľné množstvo sacharidov a tukov. Hodí sa preto aj pre športovcov s prísnym diétnym režimom. Vyrába sa v dvoch príchutiach, vanilka a čokoláda.

Svojim zložením tak zlepšuje športový výkon a podporuje regeneráciu. Isostar whey proteín sa odporúča prijímať po tréningu v čase regenerácie. Ideálna doba je do 0,5 – 3 hodiny po skončení fyzickej aktivity. Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Stačí 30 g prášku rozmiešať v 220 ml vody alebo mlieka. Pokiaľ zvolíte variant s mliekom, zvýšite tak obsah bielkovín. Je nutné ale počítať aj s obsahom cukru a tuku prirodzene sa vyskytujúcim v mlieku.

High Protein

Isostar High protein 90 (čokoláda, banán)

Isostar High proteín 90 je proteínový nápoj, v ktorom sú bielkoviny získané z troch rôznych zdrojov. Najväčší podiel tvoria mliečne bielkoviny, kazeín i srvátka, potom pšeničná bielkovina a sójový bielkovinový izolát. Okrem toho je ešte zdrojom vitamínov a minerálov. Obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré napomáhajú pri energetickom metabolizme a metabolizme bielkovín a vitamín C podporujúce imunitu a normálnu funkciu svalov. Minerály vápnik a horčík znižujú svalovú únavu, podieľajú sa na nervosvalovom prenose a podporujú koncentráciu k výkonu.

Isostar High proteín 90 sa vyrába s dvoch príchutiach, čokoláda a banán. Na prípravu jedného nápoja stačí zmiešať 25 g prášku (= 4 polievkové lyžice) so 175 ml vody alebo mlieka. Svojím zložením je vhodný pre športy vyžadujúce krátke a opakované úsilie, aj keď sú dlhodobé. Či už sa jedná o kratšie intenzívne opakované úseky alebo o opakované posilňovanie svalov.

Optimálne dávkovanie sú 1 až 3 porcie rozložené v priebehu dňa pred alebo po tréningu (navyše k pestré strave).

Mass Gainer

Isostar Mass Gainer (vanilka)

Isostar Mass Gainer je na rozdiel od klasického proteínového nápoja skôr sacharidový koktail. Obsahuje totiž ako podiel bielkovín, tak aj sacharidov. Jeho hlavnou funkciou je tak dodať živiny nevyhnutné pre svalový rast a regeneraciu, a tiež potrebnú energiu. Sacharidy sú základnou zložkou gaineru. Isostar Mass Gainer obsahuje 67% zložených a jednoduchých sacharidov, ktorých úlohou je dodať energiu pre celý tréning či závod/zápas. Obsah proteínu v Isostar gaineri je 24 %. Obsah viac ako 20 g proteínu na 100 g produktu slúži na naberanie svalového objemu. Isostar Mass Gainer obsahuje mliečne a pšeničné bielkoviny. Tento kvalitný zdroj bielkovín z neho robí vysoko hodnotného športového parťáka. Navyše obsahuje ešte vitamíny skupiny B a antioxidačné vitamíny C a E. Minerály vápnik a horčík udržujú správnu funkciu svalov.

Gainer ocenia najmä tí športovci, ktorí chcú naberať na svalovej hmote a zároveň mať vyrysované svaly. Ak si taký športovec dá pred tréningom gainer, nabije ho energiou a získa lepšiu výkonnosť a výdrž počas cvičenia. Dôležitý je fakt, že svaly budú využívať pre svoju prácu energiu získanú z gaineru, čím ochránia svalové bielkoviny. Nestane sa tak, že by vplyvom náročného tréningu dochádzalo k chudnutiu na svaloch.

Reload Drink

Isostar Reload drink (čokoláda)

Isostar Reload drink je regeneračný nápoj od Isostaru. Pripravuje sa tiež rozmiešaním prášku vo vode alebo v mlieku. Má čokoládovú príchuť a jeho hlavnou úlohou je postarať sa o čo najlepšiu regeneráciu. Preto by mal byť ideálne prijímaný 0,5 - 3 hodiny po záťaži. Svojim zložením ide o vysoko sacharidový prípravok, ktorý pomáha po záťaži doplniť svalový glykogén a podporuje rast svalovej hmoty. Je zložený zo 70% sacharidy a z 20% proteíny. Navyše obsahuje celé spektrum vitamínov a minerálov, ktoré napomáhajú regenerácii a udržiavať zdravie športovcov. Z vitamínov tu nájdeme vitamíny skupiny B a antioxidačné vitamíny C a E. Z minerálov vápnik a horčík.

Isostar Reload drink je určený pre všetkých športovcov, ktorí potrebujú po náročnom výkone dostatočnú regeneráciu a byť opäť na 100% pripravení podať ďalší výkon.

Pokiaľ si chcete prípravu proteínových nápojov uľahčiť, určite si kúpte Isostar shaker. Príprava v ňom nemôže byť jednoduchšia. Navyše ho môžete pokojne mať v umývačke riadu či opláchnuť vodou.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.