Športové doplnky pre cyklistov

Elitná cyklistika je jedným z najnáročnejších športov. Kombinuje totiž extrémne dĺžky s vysokou intenzitou zaťaženia. Cyklistický tréning je preto extrémne náročný a zlepšuje ako aeróbnu tak aj anaeróbnu kapacitu. Fyziologický efekt tréningu závisí nielen na kvantite, ale aj na kvalite odvedených tréningov. Taká extrémna záťaž v spojení s nedostatočnou regeneráciou môže viesť až k stavom pretrénovania. Ten je charakteristický negatívnymi zmenami v celkovom zdraví a poklese fyzickej výkonnosti športovcov. Správna a nutrične vyvážená strava pomáha týmto stavom predchádzať. Najmä dôležitá je potom pri viacdenných a etapových závodoch, kde naozaj nie je priestor na nutričné ​​chyby.

Doplnky stravy tvoria neoddeliteľnú súčasť jedálnička cyklistu. V skutočnosti je takmer nemožné bez nich naplniť nutričné ​​potreby cyklistu. Zvlášť pokiaľ hovoríme o vysoko intenzívnom a etapovom výkone.

Ide predovšetkým o nasledujúce nutričné ​​doplnky:

  • Energetické gély
  • Iónové nápoje
  • Vitamíny a minerály
  • Regeneračné nápoje

Všetky tieto základné doplnky sú pre profesionálneho cyklistu nenahraditeľné. Ich funkcia a účinok je však odlišný.

Energia

Najdôležitejšou nutričnou živinou pre cyklistov sú sacharidy. Sú hlavným zdrojom energie a majú mnoho pozitívnych účinkov na výkon. Príjem sacharidov začína už pred cvičením, kedy je potrebné naplniť zásoby glykogénu. Pokračuje počas cvičením by nedošlo k úplnému vyčerpaniu sacharidov a poklesu výkonu. Končí po cvičení, kedy je úlohou sacharidov pomoc pri regenerácii a doplnení vyčerpaných zásob glykogénu.

ISOSTAR__Peignee-Verticale-6813-upr 

Pre cyklistov je veľmi dôležité dopĺňať sacharidy aj počas pretekov. Pokiaľ sa jedná o vysoko intenzívne zaťaženie, je potrebné prijať 90 gramov sacharidov za hodinu, v extrémnych prípadoch aj viac. Presná hodnota sa však odvíja od trénovanosti, výkonnosti a telesnej hmotnosti každého jednotlivého cyklistu. Taký vysoký príjem sacharidov môže byť spojený s tráviacimi problémami, čo mnoho cyklistov veľmi dobre pozná. Preto je dôležité voliť tie správne a účinné doplnky stravy a postupne pripravovať svoj tráviaci trakt na vysoký príjem sacharidov.

Typický obraz profesionálneho cyklistu, ktorý si želá optimalizovať svoj výkon, je s vreckami plnými energetických gélov. Pri energetických géloch všeobecne platí, že je potrebné si ich starostlivo v tréningu otestovať. Každý športovec má iné chute a jedinečný tráviaci trakt. Je tak nutné sa riadiť individuálne počúvať svoje telo. Čím náročnejší a dlhší závod vás čaká, tým vyšší obsah sacharidov by mal energetický gél mať. Mení sa aj zloženie sacharidov. Na kratší výkon postačujú gély na základe jednoduchých sacharidov. S predlžujúcim sa výkonom sú potrebné aj zložené sacharidy.

Isostar fruit energy gel obsahuje 51 g sacharidov (21 g cukry) na 100 g výrobku. Má väčšiu hmotnosť (90 g), jednou dávkou tak prijmete dostatok sacharidov. Balenie je znovuuzatvárateľné, takže nie je potrebné ho prijať celý naraz. Vyrába sa v dvoch príchutiach, exotické ovocie a jablko. Obsahuje malé kúsky skutočného ovocia. To ocenia hlavne tí športovci, ktorým klasická štruktúra gélu nevyhovuje.

Ďalším variantom je Isostar Booster Energy Gel. Ten je balený v malých tubách o 29 g, stačí len odlomiť uzáver a na jedno alebo dve prehltnutia vypiť. Obsahuje 81 g sacharidov (51 g cukry) na 100 g výrobku a je obohatený o kofeín, ktorý nabudí na výkon. Vyrába sa v dvoch príchutiach, cola a citrusové plody.

Na dlhotrvajúce preteky sa ideálne hodí Isostar Energy Booster BCAA gel. Ten obsahuje 68 g sacharidov (44 g cukry) na 100 g výrobku. Je obohatený o rozvetvené aminokyseliny BCAA, ktoré chránia svaly pri dlhodobom zaťažení pred poškodením. Gél je balený v jednotlivých 20 g tubách, ktoré opäť stačí jednoducho otvoriť a vypiť. Jeho príchuť je červené ovocie.

Isostar nezabúda ani na priaznivcov BIO kvality, pre ktorých je pripravený Isostar BIO energy gel. Jeho základom je ryžový sirup, vitamín C z Aceroly a extrakt z guarany a ženšenu. Obsahuje 75 g sacharidov (45 g cukry) na 100 g výrobku. Balenie obsahuje 4 samostatné vrecká s obsahom 25 g v príchuti grapefruit.

Existujú aj takí športovci, ktorým gélovitá štruktúra naozaj nevyhovuje. Pre tých je ideálnou voľbou Isostar energetické želé alebo Isostar energetické tablety.

Hydratácia

Dostatok tekutín je základným predpokladom po podaní ideálneho výkonu. Preto je pre cyklistu pitný režim počas tréningu či závodu zásadný. Nejde však iba o dostatočný príjem tekutín. Je s tým spojená aj správna koncentrácia minerálov, predovšetkým elektrolytov a soli. To všetko spĺňajú Isostar iónové nápoje. Majú správny pomer sacharidov, elektrolytov a sú založené na kvalitných ingredienciách. Pre cyklistov sa odporúčajú izotonické iónové nápoje. Obsahujú pomer sacharidov vo forme glukózy a fruktózy. Dopĺňajú tak priebežne aj energiu. Medzi najobľúbenejšie patrí Isostar Hydrate & Perform, ktorý sa vyrába v štyroch príchutiach: citrón, pomaranč, grep a brusnica. Iónový nápoj je v prášku a má veľmi jednoduchú prípravu. Stačia 3 odmerky na 500 ml bidón. Prášok sa ihneď krásne rozpustí.

Ak vyhľadávate BIO kvalitu, zvoľte Isostar BIO Energy Drink exotické ovocie. Je zložený výhradne z produktov ekologického poľnohospodárstva a obohatený o prírodný vitamín C z Aceroly.

ISOSTAR__Peignee-Verticale-7060-upr

Vitamíny a minerály

Počas záťaže slúži ako zdroj vitamínov iónový nápoj či energetické gély, ktoré obsahujú hlavne vitamíny skupiny B, podporujúce energetický metabolizmus. Dostatok vitamínov a minerálov je potrebné dopĺňať pravidelne, na podporu imunity a celkového zdravia. Doplnky Nutripa obsahujú vitamíny a minerály vo vysokej kvalite. Majú tak vysokú vstrebateľnosť a chránia športovcov každým dňom.

Regeneračné nápoje

Väčšina cyklistov veľmi dobre vie, že počas záťaže je potrebné prijímať sacharidy ako zdroj energie. Cyklisté sú v porovnaní s bežcami v tomto ohľade oveľa starostlivejší na výživu počas závodu. Veľa z nich ale podceňuje význam regenerácie. Regenerácia, obdobie po záťaži, je dôležitým aspektom výživy, ktorý umožňuje doplniť zásoby vyčerpaného glykogénu, podporuje imunitný systém, dopĺňa energiu a pomáha pripraviť organizmus na ďalšiu záťaž.

Do 30 minút po záťaži je vhodnou voľbou Isostar Reload Protein drink. Na doplnenie proteínu a obnovenie svalovej hmoty je potom ideálny, napr. ako druhá večera, proteínový nápoj Isostar drink High Protein 90.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.