Energetické tablety – význam a použitie

Športová výživa ponúka niekoľko spôsobov, ako získať energiu. Či už ide o energetické tabletygély a želé alebo tyčinky. Hlavnou úlohou všetkých z nich je dobre a rýchlo doplniť zdroje energie.

Energetický systém ľudského tela je pomerne zložitý proces, pri ktorom energia prijatá stravou dosahuje pracovné svaly. Tam sa okamžite používa alebo ukladá vo forme energetických rezerv. Hlavným zdrojom energie sú sacharidy. Môžu byť absorbované najrýchlejšie a tak doplniť potrebnú energiu. Preto sú sacharidy hlavnou zložkou všetkých energetických športových doplnkov stravy.

Je dôležité si uvedomiť, že neexistuje len jeden typ sacharidov, ale rozlišujeme jednoduché – monosacharidy (napr. glukóza) a zložené – polysacharidy (napr. škrob, vláknina, glykogén). To je potom jedno z kritérií, ako si vybrať správny energetický doplnok. Ak sa chystáte robiť kratšiu a intenzívnejšiu fyzickú aktivitu, dávajte prednosť jednoduchým sacharidom. Naopak, ak vaše cvičenie bude trvať niekoľko hodín, dokonca dní, potom odporúčame siahnuť po zložených sacharidoch. Zvyšujú hladinu glukózy v krvi pomalšie, ale môžu ju udržať konštantnú po dlhšiu dobu. To pomáha udržiavať vyvážený výkon čo najdlhšie.

Energetické doplnky na báze jednoduchých cukrov majú svoje miesto aj medzi vytrvalostnými disciplínami, ktoré trvajú niekoľko hodín. Typickým príkladom sú bežecké alebo cyklistické preteky, kde športovec potrebuje rýchlo doplniť energiu, aby mal silu bežať alebo ísť do kopca. Komplexné sacharidy by sa dostali do krvi pomalšie a zásobovanie energiou by bolo také zdĺhavé.

998_set-powertabs-new

Základom energetických tabliet Isostar je dextróza a fruktóza. Obe tieto látky patria do skupiny jednoduchých sacharidov. Podiel dextrózy a fruktózy v tabletách je 83% dextrózy a 8% fruktózy. Oba tieto cukry sa začínajú rozkladať v ústach a potom sa dostanú do krvného obehu pomocou nosičov. Sú transportované krvným obehom tam, kde sú v súčasnosti potrebné. V prípade fyzickej aktivity sú to teda zapojené svaly.

Energetické tablety Isostar sú navyše obohatené o množstvo minerálov a vitamínov. Z minerálov obsahujú draslík a horčík. Draslík je esenciálny minerál (to znamená, že sa musí požívať prostredníctvom stravy) s nenahraditeľnou funkciou v ľudskom tele. Hrá úlohu v mnohých telesných procesoch. Pre nás je najzaujímavejšia jeho funkcia spojená so športom. V ľudskom tele sa 98% draslíka nachádza vo vnútri buniek. Jeho najväčšia koncentrácia je vo svaloch, červených krvinkách, pečeni, koži, kostiach, nervoch, mozgu a telesných tekutinách.

Draslík je základným prvkom pre správne fungovanie všetkých buniek a tkanív v ľudskom tele. Ovplyvňuje svalový systém, kostrové svaly aj hladké svalstvo a srdcový sval. Podieľa sa na neuromuskulárnom prenose. To znamená, že prenáša informácie medzi nervovým a svalovým systémom a vďaka tomu je človek schopný pohybovať svalmi. Pomáha tiež extrahovať energiu z glykogénu.

Hořčík, který je také obsažen v Isostar energetických tabletách je velmi populárním minerálem mezi sportovci. Zvlášť u těch, kteří trpí křečemi nebo únavou. Má, ale také vliv na správné fungování nervové soustavy, svalů, psychiky a rovnováhu elektrolytů. Pomáhá také při tvorbě energie. Kromě toho přispívá k udržení zdravých zubů, kostí, nehtů a je součástí syntézy bílkovin.

Isostar energetické tablety obsahují celé spektrum vitaminů rozpustných ve vodě. Vitamin B1, B2, B5, B6, PP a vitamin C. Vitaminy skupiny B mají důležitou roli při přeměně energie, pomáhají tak získat a využít co největší množství energie.

Vitamin C má neodmyslitelnou úlohu v ochraně zdraví. Je antioxidačním vitaminem a podporuje celkovou imunitu a obranyschopnost. Jeho dostatečné dávky by měly být součástí jídelníčku každého sportovce. Zejména v období náročného tréninku, kdy tělo veškerou energii spotřebovává na daný výkon a následně na regeneraci. Organismus je pak oslaben a je náchylnější na onemocnění. Právě proto tady hraje vitamin C důležitou roli.

Isostar energetické tablety jsou prakticky balené, každá zvlášť. Toto praktické balení je zároveň jednoduché na otevření. Tabletu můžete nechat rozpustit v ústech, nebo ji rozkousat. Doporučujeme zapít iontovým nápojem nebo vodou.

190908 Hudrat Tab oranžová (v2)-upr

Majte svoj energetický tablet Isostar vždy po ruke, môže vás zachrániť pred slabosťou alebo vás vytiahnuť z krízy. Môžete ho užívať pred aj počas športového výkonu. Počas fyzickej aktivity sa odporúča jedna tableta každých 30-45 minút. Maximálna denná dávka nemá prekročiť 8 tabliet. Každý športovec má však iné potreby. Vyskúšajte tablety v tréningu a prispôsobte dávkovanie.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.