Ako kombinovať energetické tablety, želé, tyčinky

Ľudské telo je, jednoducho povedané, ako auto. Ak chceme, aby správne fungoval a fungoval, musíme mu dodávať palivo. Podobne, ak chceme podať čo najlepší športový výkon, naša výživa musí byť na najvyššej úrovni kvality. Znie to jednoducho. Stačí jesť správne potraviny a piť správne tekutiny v správnom čase. V každodennom živote si niekedy môžeme dovoliť nejaký priestupok a veľa sa toho nestane. V športe to tak nie je. Ak podceníme stravu alebo pitný režim, zhrešíme alebo zvolíme nevhodnú stravu, vráti sa nám to v pretekoch (tréningoch) so záujmom. Platí takéto jednoduché pravidlo. Čím lepší chceme podávať výkony, tým presnejšie musia byť naše jedlá. Nie je to len posledný deň pred pretekmi, je to celý cateringový komplex. Učíme naše telo, ako hospodáriť s látkami a neustále mu dodávať to najlepšie. Nielen okolo pretekov.

Naše telo dokáže vyrábať energiu z rôznych látok. Je to zložitý komplex pozemkov. Základným a najpripravenejším zdrojom energie je glukóza, jednoduchý sacharid. Energia v tele sa používa na udržanie telesných funkcií, štiepenie, používanie potravy a fyzickú aktivitu.

Správna výživa pred cvičením je dôležitá na doplnenie zásob glukózy v tele. Tieto zásoby sú pečeňový glykogén, svalový glykogén a glukóza v krvi. Približne 20 - 100 kcal sa ukladá v glukóze v krvi.

Adenozíntrifosfát (ATP) je zdrojom energie pre svalovú aktivitu. Získava sa tromi rôznymi spôsobmi:

  1. Podľa najnovších štúdií tento zdroj energie trvá až 2 sekundy pri maximálnej svalovej aktivite. Potom klesá a hlavnú úlohu pri výrobe energie zohráva anaeróbna glykolýza a aeróbna fosforylácia.
  2. Anaeróbna glykolýza. Používa sa počas fyzickej aktivity s vysokou intenzitou trvajúcej až 60 sekúnd.
  3. Aeróbna fosforylácia. Tento spôsob získavania energie je najpomalší, ale najúčinnejší. Používa sa v pokoji alebo počas dlhodobých vytrvalostných výkonov.

Tu môžeme vidieť, akú dôležitú úlohu zohrávajú sacharidy pre športovcov. Ľudská výživa, najmä v športe, je veľmi zložitý proces. Športovci sa však musia čo najviac sústrediť na svoj výkon, a to ako pred pretekmi, tak aj počas nich a nemajú oveľa viac priestoru venovať 100% stravovaniu. Našťastie túto úlohu uľahčili športové doplnky, ktoré sú navrhnuté tak, aby čo najlepšie vyhovovali potrebám každého športovca.

699-1_isostar-súprava energie

Energetické doplnky Isostar sú bohatým zdrojom sacharidov. Základný rozdiel je v podiele jednoduchých a zložených sacharidov. Doplnky s vyšším podielom komplexných sacharidov sú vhodnejšie pre vytrvalostné športy. Dodávajú energiu postupne, ale vydržia oveľa dlhšie. Doplnky založené len na jednoduchých sacharidoch dodávajú energiu okamžite a sú vhodné pre aktivity trvajúce do 1 hodiny alebo ako "kicker" pri dlhších aktivitách.

Jelikož je každý sportovec jedinečný a originál, neexistuje tak žádné pravidlo, jak energetické doplňky kombinovat. Roli zde hraje taky sport, kterému se věnujeme. Pokud jde například o cyklistiku, kde zažívací trakt nezažívá takové otřesy, nebývají pak nároky na konzistenci energetického doplňku tak náročné. Při několikahodinových závodech se doporučuje si v lehčích fázích tratě vzít energetickou tyčinku, v náročných terénech pak gel či bonbon. Závodník se může plně soustředit na výkon, a ne na kousání.

Jinak je tomu ale například u běhu, kde se s každým krokem otřásá celý zažívací trakt. Zde běžci raději volí energetické gelyželé nebo tablety. Tyčinky jsou pak dobrým parťákem jako energie před nebo po závodě.

Výhodu v tomto mají sporty, kde má sportovec možnost přestávky či střídání, jako je hokej, fotbal nebo například volejbal. V kratičké pauze má prostor si sníst energetickou tyčinku nebo v klidu rozkousat želé bonbon či energetickou tabletu.

1130-1_isostar-sada-energetické-tyčinky

Existuje však jedno veľmi dôležité pravidlo. Na tréningu skúšajte všetko opatrne a opakovane, aby vás na pretekoch nič neprekvapilo. Dôležitá je nielen chuť doplnku, ale aj spôsob balenia, spôsob otvárania a v neposlednom rade reakcia vášho tela na doplnok stravy. V opačnom prípade sa ľudské telo bude v záťaži správať pokojne a úplne inak. Chuťové preferencie sa tiež môžu zmeniť. Preto túto prípravu nepodceňujte. Bola by veľká škoda pokaziť vám výkon.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.