Energetické tyčinky – význam a použitie

Ako naznačuje ich názov, hlavnou úlohou energetických tyčiniek je rýchlo doplniť energiu. Získaná energia pomáha udržiavať daný výkon čo najdlhšie a na najvyššej úrovni. To všetko je spôsobené hlavne sacharidmi, ktoré sú základným a najrýchlejším zdrojom energie. Preto tvoria základ energetických tyčiniek.

Množstvo sacharidov dostupných na výrobu energie je kľúčovým faktorom určujúcim výkon počas rýchlosti, vytrvalosti a prerušovaného cvičenia s vysokou intenzitou. Počas cvičenia sú sacharidy vyčerpané, preto je dôležité ich pravidelne dopĺňať, aby sa zabránilo únave a udržal sa výkon. Dodaním sacharidov udržujeme hladinu glukózy v krvi počas cvičenia a zabezpečujeme obnovu svalového glykogénu.

Je dôležité mať na pamäti, že aj keď sú energetické tyčinky veľkým pomocníkom, stále sú doplnkom stravy. To znamená, že základom stravy musí byť vždy pestrá a vyvážená strava. Až potom budú energetické tyčinky vykonávať správnu funkciu.

Jednotlivé energetické tyčinky sa od seba líšia svojím zložením. Tyčinky založené hlavne na jednoduchých sacharidoch sú najlepšie pre intenzívne športy s kratším trvaním, kedy potrebujeme maximálnu energiu okamžite. Naopak, pre vytrvalostné športy sú vhodnejšie energetické tyčinky s podielom jednoduchých a zložených sacharidov. Takáto kombinácia sacharidov uvoľňuje energiu pomalšie a na dlhšie časové obdobie. To postupne dodáva energiu a pomáha udržiavať výkon čo najdlhšie. Energetické tyčinky sú často obohatené o ďalšie nutrične bohaté látky, vitamíny, minerály alebo látky so stimulačným účinkom.

Isostar Energy Sport Bar sú energetické tyčinky vyrábané v štyroch rôznych príchutiach: banánmultiovocie a cereáliebrusnica a čokoláda. Každá tyčinka má 40 g a obsahuje asi 30 g sacharidov. Sú vhodné pred, počas a po cvičení. Pred cvičením dopĺňajú zásoby sacharidov, čím maximalizujú zásoby glykogénu. To je obzvlášť dôležité pre športovcov, ktorí sa pripravujú na dlhotrvajúce a namáhavé aktivity. Preto sa týmto športovcom odporúča sacharidová diéta v dňoch pred pretekmi.

Počas cvičenia sa tiež odporúča užívať sacharidy na nepretržité dopĺňanie zásob svalového glykogénu. Jeho nedostatok znižuje výkon a zvyšuje únavu. Všeobecným odporúčaním je, aby sa zásoby glykogénu vyčerpali asi po 90 minútach cvičenia.

Príjem sacharidov po tréningu slúži na obnovenie svalového a pečeňového glykogénu, čím sa urýchľuje regenerácia a telo je pripravené na ďalší tréning.

201377 Energy Choco (V2)-upr

Tyčinky Isostar Energy Sport sú tiež bohatým zdrojom antioxidačných vitamínov C a E. Chránia športovcov pred účinkami voľných radikálov, starajú sa o celkovú imunitu a podporujú regeneráciu organizmu. Obsiahnuté vitamíny B sa podieľajú na energetickom metabolizme, čím sa podieľajú na správnom využívaní energie.

Jaký by měl být příjem sacharidů během výkonu?

  • Cvičení <1 h: není nutné konzumovat sacharidy během cvičení
  • Cvičení 1-2 h: 30 g sacharidů za hodinu cvičení. (~1 energetická tyčinka)
  • Cvičení 2-3 h: 60 g sacharidů za hodinu cvičení. (~2 energetické tyčinky)
  • Cvičení >2,5-3 h: až 90 g sacharidů za hodinu cvičení. (až ~3 energetické tyčinky)

Toto doporučení však velmi orientační. Musíme brát v úvahu také příjem sacharidů z nápojů, iontových nápojů, trénovanost každého jedince a vliv vnějších podmínek.

Pro sportovce věnující se vytrvalostním disciplínám je tu tyčinka Isostar Endurance+ Sport Bar. Je založena na kombinaci složených a jednoduchých sacharidů. Jedna 40 g tyčinka obsahuje 29 g sacharidů, z čehož pouze 12 g tvoří jednoduché cukry. Nezvedá tedy tolik hladinu glykémie, ale udržuje ji rovnoměrnou po delší dobu. Což je právě velmi důležité pro vytrvalostní sportovce. Ocení ji hlavně ti, jejichž sportovní aktivity trvají 2 hodiny a déle. Tyčinka Isostar Endurance+ Sport Bar obsahuje také vitaminy C a E a vitaminy skupiny B. Ty se starají jak o imunitu, celkovou obranyschopnost tak podporují energetický metabolismus.

Další energetickou tyčinkou je Isostar Pulse Bar (23 g). Vyrábí se ve dvou příchutích: čokoládačokoláda & ořech. Jedna tyčinka obsahuje 17 g sacharidů a kombinuje jak složené, tak jednoduché sacharidy. Je vhodná pro jakoukoliv i volnočasovou aktivitu. Kromě sacharidové složky obsahuje antioxidační vitaminy C, E a vitaminy skupiny B. Navíc je obohacena o guaranu, přírodní látku, která se již po staletí využívá ke zlepšení fyzického i mentálního výkonu. Guarana má stimulační účinky a podporuje nervový systém. Pomáhá tak zlepšit koncentraci a náladu.

Pulzná tyč ISOSTAR

Organické energetické tyčinky si teraz získali veľkú popularitu. Sú založené na certifikovaných surovinách získaných z ekologického poľnohospodárstva. Isostar BIO Energy Bar (30g) je energetická tyčinka zložená z čisto prírodných zložiek. V malinovej a brusnicovej príchuti poskytuje športovcovi 20 g sacharidov v jednej tyčinke. Jeho nespornou výhodou je vegánske zloženie. Je vhodný aj pre jedincov s neznášanlivosťou mliečnej bielkoviny alebo mliečneho cukru. Isostar BIO Energy Bar je obohatený o prírodný vitamín C, ktorého zdrojom je acerola.

 Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.