Mass gainery - význam a využitie

Mass gainery sú doplnky výživy vyvinuté predovšetkým pre športovcov. Ich hlavnou úlohou je pomôcť pri priberaní. Najmä ak sa športovec snaží získať objem (svalovú hmotu). Jeho funkcia je tiež základom pre doslovný anglický preklad mass = hmotnosť, zisk = dostať.

Hmotnostný gainer je svojím zložením zmesou sacharidov, bielkovín, malého množstva lipidov, vitamínov a minerálov. Sú dobrým zdrojom kalórií a bielkovín navyše na budovanie svalovej hmoty počas obdobia intenzívneho tréningu.

Je dôležité spomenúť, že proteíny obsiahnuté v hmotnostnom gainere pochádzajú z mliečnych bielkovín. Preto nie sú vhodné pre jedincov s intoleranciou laktózy alebo alergiou na bielkovinu kravského mlieka.

Typický pomer sacharidov k bielkovinám v hmotnostnom zisku je 3:1 alebo 2:1. Množstvo iných mikroživín, ako sú vitamíny a minerály, sa líši od výrobcu a produktu. Zdrojom sacharidov v gaineri sú väčšinou jednoduché sacharidy, glukóza a fruktóza. Nájdeme tu aj menší podiel polysacharidov, najčastejšie maltodextrínu. Proteínová zložka pozostáva z ľahko stráviteľných proteínov. Tuková zložka pozostáva iba z esenciálnych (esenciálnych pre ľudí) polynenasýtených mastných kyselín.

Mass gainer je doplnok výživy, ktorý používajú športovci pri objemovom tréningu alebo naopak pri redukčnej diéte. Umožňuje nám mať presnú kontrolu nad množstvom prijatých kalórií.

Preto je potrebné poznať svoj športový cieľ a podľa toho zvoliť správny doplnok. Preto najčastejšou otázkou je, či si vybrať hmotnostný gainer alebo proteín. Proteín, na rozdiel od gaineru, slúži iba na budovanie svalovej hmoty. Nie je zdrojom energie, takže nepomáha zvyšovať energetický príjem. Naopak, Mass gainer bude slúžiť všetkým, ktorí potrebujú zvýšiť príjem energievybudovať silu a svalovú hmotu, zlepšiť regeneráciu po tréningu alebo zvýšiť svalový glykogén. Kombinácia sacharidov a bielkovín tiež slúži na ochranu svalovej hmoty pred poškodením.

212703 Mass Gainer Vanille (v2)upr

Mass gainer vás obohatí o rôzne živiny a pomôže vám nabrať svalovú hmotu. Je však dôležité si uvedomiť, že to nie je žiadny zázrak. Požadované výsledky možno dosiahnuť len v kombinácii so správnym cvičením a celkovo vyváženou stravou.

Príprava hmotnostného gaineru

Hmotnostný gainer sa vyrába v práškovej forme. V závislosti od pomerov uvedených na obale sa prášok zmieša s vodou alebo mliekom a vypije sa. Zmiešanie s mliekom zvýši množstvo bielkovín a kalórií v koktaile.

Kedy užívať?

Použitie je veľmi individuálne a závisí od potrieb športovca. Najčastejšie sa však prijíma hneď po tréningu. Obsah komplexných sacharidov prebúdza inzulín, ktorý je nevyhnutný pre budovanie svalov

Niektorí športovci to berú s raňajkami, aby začali svoj deň. Najmä ak majú ráno intenzívny tréning a ráno nie sú schopní získať dostatok energie z bežnej stravy. Ani jeho príjem medzi jedlami, ako občerstvenie.

V niektorých prípadoch, najmä pri redukčných diétach, sa používa aj ako náhrada hlavného jedla. Toto by sa však malo konzultovať s odborníkom na výživu.

Isostar vyrába hromadný gainer s vanilkovou príchuťou. Obsahuje sacharidy a bielkoviny v pomere 3: 1. Jeho ľahká príprava umožňuje rýchly príjem. Stačí zmiešať 4 polievkové lyžice (50 g) prášku s 200 ml vody alebo mlieka. Okrem toho je bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Obsahuje tiež antioxidanty, ktoré pomáhajú regenerovať a posilňovať imunitu. Minerály vápnik a horčík sa starajú o správne fungovanie svalov.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.