Proteínové tyčinky a ich význam

Proteínové tyčinky sú už dlho jedným z najobľúbenejších produktov doplnkov stravy. Zaujíma sa nielen medzi športovcami, ale aj medzi všeobecnou populáciou. Moderný životný štýl nás vedie k dlhým pracovným dňom, ktoré sú spojené so zmenami stravovacích návykov. V dôsledku toho sú tradičné jedlá a ich počet za deň často výrazne znížený. Na druhej strane sa výrazne zvyšujú požiadavky na kvalitu prijatých potravín. Dôležitý je nutričný aspekt (zloženie stravy) aj funkčná stránka (príprava, spôsob konzumácie atď.).

Proteínové tyčinky si medzi športovcami získali veľkú popularitu. Po fyzickej námahe je obzvlášť dôležitá ochrana tela, oprava poškodených svalových tkanív a buniek. Preto je záujem o proteínové tyčinky taký vysoký. Ich zloženie vhodne dopĺňa spotrebovanú energiu a živiny a šetrí čas na prípravu jedla.

Trh ponúka širokú škálu tyčiniek s vysokým obsahom bielkovín, ale je dôležité pozorne si prečítať zloženie a kontrolovať obsah proteínovej zložky. Tyčinky by mali obsahovať 20 g - 50 g bielkovín na 100 g produktu. Ďalšími zložkami sú sacharidy, lipidy, stabilizátory (glycerol, sorbitol), vitamíny, minerály a ďalšie menšie zložky.

Samotná výroba proteínových tyčiniek je stále náročnou výzvou. Interakcia medzi jednotlivými zložkami počas miešania má za následok obmedzenú trvanlivosť. Neskôr tyčinky stuhnú a stvrdnú. Preto si musíte správne vybrať svoju obľúbenú proteínovú tyčinku. Obsah vody v proteínových tyčinkách je pomerne nízky, preto nesmieme zabúdať na súčasný dostatočný príjem tekutín.

Isostar prináša na trh široký výber proteínových tyčiniek, aby dokázal uspokojiť požiadavky každého športovca. Proteínové tyčinky Isostar High Protein 25 sa vyrába v troch príchutiach jahoda, jogurt a lieskový orech. Obsahujú 25 g bielkovín na 100 g produktu, čo zodpovedá 8,8 g bielkovín na tyčinku (35 g). Tieto tyčinky majú jemnú chuť a vďaka svojej textúre sa dajú rýchlo žuť a prehltnúť. Celá tyčinka je zabalená v čokoládovej poleve, ktorá určite poteší každého. Tieto tyčinky sú zároveň zdrojom energie a širokou škálou vitamínov a antioxidantov.

1178_isostar-set-proteínové tyčinky

Ďalšou voľbou je tyčinka Isostar High Protein 30%. Tieto tyčinky sú bohatšie na bielkoviny, obsahujú 30 g bielkovín na 100 g produktu, čo zodpovedá 16 g bielkovín v jednej tyčinke (55 g). Vyrába sa v troch príchutiach, vanilka a brusnice, karamel a čokoláda. Ich výhodou je, že neobsahujú žiadne sladidlá. Vďaka vyššiemu obsahu bielkovín sú vhodné na silový tréning alebo fázu regenerácie. Bude vaším ideálnym pomocníkom po tréningu alebo pretekoch. Povrch týchto tyčiniek je tiež zahalený mliečnou čokoládou, ktorá im dodáva výraznú a príjemnú chuť.

Všetky tieto proteínové tyčinky získavajú bielkoviny okrem iného z mlieka alebo srvátky. Preto nie sú vhodné pre osoby trpiace alergiami na mliečnu bielkovinu alebo cukor. Nielen pre nich je tu Isostar Bio Protein Bar, zložený z fíg, datlí a medu. Táto organická proteínová tyčinka obsahuje 21 g bielkovín na 100 g produktu, čo zodpovedá 6,3 g v 1 tyčinke (30 g). Proteín v nich obsiahnutý sa získava tyčinkami z pšenice a sóje. Zároveň je dôležité spomenúť, že všetky zložky pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva. Budú dobrým pomocníkom pri budovaní svalovej hmoty a pri obnove poškodených tkanív v akomkoľvek športe. Je lepšie ich dostať po tréningu alebo pretekoch, aby mal športovec dostatok času a priestoru na uhryznutie a strávenie.

Posledným variantom je proteínová tyčinka Isostar Reload After Sport. Táto tyčinka obsahuje 26 g bielkovín na 100 g produktu, čo zodpovedá 10,4 g bielkovín na tyčinku (40 g). Má čokoládovú príchuť a je namočený v mliečnej čokoláde. Vyniká nielen vysokým obsahom bielkovín, ale je tiež bohatý na vitamíny a minerály. Vitamíny C a E podporujú imunitu, vitamíny skupiny B podporujú premenu prijatej potravy na potrebnú energiu. Vápnik a horčík, minerály obsiahnuté v tyčinke, prispievajú k normálnemu fungovaniu nervového a svalového systému. Zloženie tyče Isostar Reload After podporuje a zlepšuje fázu zotavenia po tréningu, najmä vo vytrvalostných športoch.

Rada na záver je vybrať si kvalitné zloženie a všetko vyskúšať. Čo vyhovuje a chutí jednému športovcovi, nemusí vyhovovať inému. Je tiež dôležité si uvedomiť, že ľudské telo sa správa inak počas / po zaťažení a počas každodenného života. Ak ste teda v práci zvyknutí na určité proteínové tyčinky, určite to neznamená, že vám bude vyhovovať rovnaká tyčinka počas záťaže alebo po nej.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.