AKÉ PRÍSLUŠENSTVO SI VYBRAŤ PRE VYTRVALOSTNÉ ŠPORTY?

 

Popularita vytrvalostných športov v posledných rokoch rýchlo rastie. Nie je to len o profesionálnych športovcoch, existuje veľa rekreačných športovcov a úplných začiatočníkov. Len v roku 2015 sa celosvetová účasť na vytrvalostných podujatiach vyšplhala na 3,5 milióna jednotlivcov a odvtedy záujem neustále rastie (ak nerátame obdobie globálnej pandémie covidu). Nejde len o zlepšenie fyzickej zdatnosti, ale aj o zlepšenie celkového zdravia a zníženie stresu.

Mnohí športovci si stanovujú určité ciele a ciele, ktoré chcú dosiahnuť. Najčastejšie vo forme nejakej rastliny. Takáto príprava je náročná a vyžaduje si nielen kvalitné a pravidelné školenie, ale aj správnu výživu. Ak chceme podať čo najlepší výkon, musí sa dokonale spojiť veľa faktorov. Jednou z nich je aj správna výživa a s tým spojený pitný režim. Ale ako to má vedieť amatér v oblasti výživy?

Sacharidy sú primárnym zdrojom energie. V porovnaní s tukmi majú tú výhodu, že môžu produkovať viac energie (ATP) na objem kyslíka. Preto sú sacharidy nevyhnutnou súčasťou športových doplnkov pre športovcov. Vyčerpanie zásob sacharidov však vedie k rýchlemu zníženiu výkonu a okamžitému nástupu únavy. Množstvo zásob uhľohydrátov, ktoré sú uložené v tele, vo forme glykogénu (svalov a porážky), sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi. Výživa a tréning majú veľký vplyv.

Sacharidy delíme na jednoduché a zložené. Tie jednoduché sa vstrebávajú rýchlejšie a sú okamžite k dispozícii. Akonáhle športovec cíti, že mu dochádza energia a potrebuje rýchly "kop", najlepšou voľbou sú jednoduché sacharidy. Konkrétny výber potom závisí od konzistencie produktu. Každý má rád niečo iné a existuje veľa variantov.

Energetické tablety majú pevnú textúru, je potrebné ich ľahko žuť. Ale citrónová chuť je skvelá, osviežujúca a vďaka svojej veľkosti je možné ich mať vždy po ruke. Ich chuť je veľmi podobná klasickému hroznovému cukru a teší sa veľkej obľube. Najznámejšou možnosťou sú energetické gély. Niektoré dokonca obsahujú iné stimulanty, napríklad kofeín. Gély sú veľmi praktické. Pre ľudí s citlivejším žalúdkom môžu spôsobiť tráviace problémy. Je potrebné vyskúšať všetko v tréningu a nájsť najvhodnejšiu možnosť práve pre vás. Existuje veľa rozdielov. Či už ide o metódu, veľkosť balenia alebo konzistenciu. Isostar ponúka gély čistej gélovitej štruktúry alebo s kúskami ovocia.

Ďalším variantom sú energetické tyčinky. Tieto často obsahujú určitý podiel zložených sacharidov. V dôsledku toho sú o niečo pomalším zdrojom energie. Naopak, získaná energia vydrží oveľa dlhšie.

Energetické želé sú veľmi populárne. Každý cukrík je balený samostatne. Zmestia sa aj do tých najmenších vreciek. Športovci ich tiež radi pripevňujú lepiacou páskou na dres alebo rám bicykla. Majú ich vždy po ruke. Energetické želé sa vyrába v dvoch príchutiach, jahodovej a marhuľovej. Pre fanúšikov bio produktov je pripravená ovocná tyčinka BIO energy v malinovo / jablkovej príchuti.

 

Čím dlhšia je vytrvalostná disciplína, tým väčší by mal byť podiel zložených sacharidov. Ich hlavným cieľom je udržať výkonnosť čo najdlhšie. Ide najmä o činnosti trvajúce niekoľko hodín. Či už ide o dlhé jazdy na bicykli, triatlony alebo maratóny alebo ultra-vytrvalostné aktivity. Pre týchto športovcov vyvinula spoločnosť Isostar špeciálnu líniu, Isostar Endurance+. Pitný režim je nevyhnutný. Pre ultra-vytrvalostné disciplíny je iónový nápoj Endurace+ najlepšou voľbou. Je vyvinutý pre činnosti trvajúce 2 hodiny alebo viac. Obsahuje podiel jednoduchých a zložených sacharidov. Jeho chuť nespôsobuje pocit lepených úst a stará sa o doplnenie tekutín, energie a elektrolytov. Čím dlhšia je športová aktivita a čím náročnejšie sú podmienky (terén, klíma), tým viac elektrolytov sa stráca potením. Dôsledkom môže byť rýchlejší nástup únavy, prehriatie, svalové kŕče, neschopnosť pokračovať vo výkone alebo kolaps v extrémnych prípadoch. Preto je dôležité vybrať si správny iónový nápoj a nepodceňovať príjem tekutín.

Rad Endurace+ ponúka aj tyčinky pre športovcov. Hlavným zdrojom energie v nich je fruktóza a maltodextrín, ktoré podporia vytrvalostný výkon. Zloženie tyčiniek je veľmi šetrné, základom sú ovsené vločky a sušené ovocie.

energetické želé

S rastúcim časom cvičenia sa tuky čoraz viac používajú ako zdroj energie. Hoci tuky sú bohatým zdrojom energie, rýchlosť ich využitia je oveľa pomalšia. Preto sa prakticky nevyskytujú v športových doplnkoch. Získavanie energie z nich jednoducho nie je také účinné. Majú dôležitú úlohu v športovej výžive, ale v rôznych fázach tréningového / pretekárskeho dňa.

Poslednou nepostrádateľnou makroživinou sú proteíny alebo proteíny. Ako jediné zo spomínaných makroživín ich ľudské telo nemusí skladovať v zásobách. Preto sa musia užívať pravidelne. Majú veľký význam v regeneračnej fáze. Pomáhajú obnoviť bunky, svalové vlákna. Môžu byť tiež zdrojom energie. Organizmus však využíva tento zdroj len ako posledný (za akýchkoľvek okolností chce prežiť).

Ak si nie ste istí, čo presne si vybrať, nechcete sa poradiť s odborníkom. Kúpte si viac, vyskúšajte všetko v tréningu. Každý človek je jedinečný a každý má rád niečo iné. Určite nájdete ideálnu voľbu práve pre vás. Správna výživa môže posunúť váš výkon do iných výšok.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.