Vitamínové doplňky v športe

Športová výživa je široká a rozsiahla téma, kde vitamíny zohrávajú nepostrádateľnú úlohu. Ak chce športovec podať čo najlepší výkon, jeho príprava musí byť komplexná. Je to súbor mnohých dôležitých faktorov, ako je dostatočná regenerácia, spánok, duševná pohoda, správne načasovaný tréning, pestrá a vyvážená strava a samozrejme dostatočný pitný režim. Pre športovca to nie je vôbec ľahká úloha. Pre tých, ktorí uspejú, táto usilovnosť prinesie očakávané úspechy.

Samotná fyzická aktivita v kombinácii s primeranou výživou sa považuje za ochranný faktor proti kardiovaskulárnym ochoreniam, muskuloskeletálnym poruchám a črevnej nerovnováhe. Dosiahnutie optimálneho výkonu si vyžaduje vysoký príjem energie z nutričného hľadiska, ale je potrebné ho správne dávkovať, aby sa predišlo rôznym chorobám. Ide o typické svalové poranenia, oxidačný stres, pokles fyzickej výkonnosti počas súťaže a v neposlednom rade sa môžu vyskytnúť srdcové patológie.

Pri športových aktivitách má výživa veľký vplyv na ochranu zdravia športovcov. Významnú úlohu zohráva príjem tekutín a doplnenie vitamínov a minerálov. Vitamíny sa používajú v mnohých metabolických reakciách a v niektorých procesoch adaptácie svalov vyvolaných športovou aktivitou. Požiadavky športovca na príjem vitamínov a minerálov sú často také vysoké, že športovec ich nie je schopný prijať bežnou stranou alebo si ich sám vyrobiť. Suplementácia vitamínov má preto zásadný význam a je nevyhnutná pre fyzicky aktívnych jedincov.

Askorbová kyselina

V súčasnosti je opísaných 13 druhov vitamínov, ktoré sú rozdelené na vitamíny rozpustné vo vode a vitamíny rozpustné v tukoch. Vo vode rozpustné vitamíny nie sú uložené v našom tele, preto je potrebné ich pravidelne prijímať. Patria sem vitamíny skupiny B a vitamín C. Naopak, vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K) sa absorbujú spolu s tukmi z potravy a tiež sa ukladajú v tukovom tkanive. Ale pozor, pretože sú uložené, je možné sa nimi predávkovať.

Fyziologické funkcie vitamínov u ľudí

VITAMÍN

FUNKCIA

vitamín B

produkcia energie, metabolizmus bielkovín, sacharidov a tukov, udržiavanie imunitného systému, mentálne funkcie

askorbová kyselina

antioxidant, hojenie rán, udržiavanie imunitného systému, zdravá koža, zuby a ďasná

vitamín A

zlepšenie zraku, antioxidant, udržanie imunitného systému, zdravá koža

vitamin D

zdravé kosti a tkáně, modulace růstu buněk, udržování imunitního systému, růst zubů

vitamin E

antioxidant, udržování imunitního systému, prevence kardiovaskulárních onemocnění, ochrana zraku

vitamin K

srážlivost krve, posilování kostí, prevence kardiovaskulárních chorob, antioxidant

 

Se zvýšenou fyzickou aktivitou se také zvyšují nároky na vhodnou výživu a adekvátní suplementaci. Pro sportující jedince jsou důležité zejména tyto vitaminy: B6, A, D, E a K.

Fyzická námaha vyžaduje dokonalý přísun energie k pracujícím svalům. V tomto procesu hraje významnou roli vitamin B6, který se podílí na přeměně glykogenu (zásobního cukru) na glukózu (krevní cukr). Glukóza je ihned využita pro tvorbu energie. Vitamin B6 se také podílí na glukoneogenezi, tvorby glukózy z aminokyselin. Jeho role ve sportu je tak nepostradatelná

Vitamin A napomáhá hojení ran a podporuje celkovou imunitu v boji proti nemocem a infekcím. Vitamin A je také jednou z hlavních živin zapojených do boje proti volným kyslíkovým radikálům. Sportovci jsou totiž svou zátěží vystaveni většímu riziku nedostatku antioxidačních vitaminů.

Vitamin D je důležitý pro správnou stavbu kostí a kostry. Jeho regulace v lidském těle je schopna ovlivnit imunitu sportovní výkon. Vitamin D pozitivně ovlivňuje vrozenou imunitu a snižuje tvorbu prozánětlivých látek. Některé prozánětlivé látky bývají zvýšené po zátěži. Tato zvýšená hladina bývá často spojována se syndromem přetrénování.

Vitamin E má, stejně jako vitamin A, důležitou antioxidační funkci. Chrání tělo před volnými radikály. To je důležité pro udržení zdravé svalové funkce, zejména v regenerační fázi po náročném a vytrvalostním cvičení.

Vitamin K má významnou roli v procesu srážení krve. Zajišťuje správnou funkci proteinů podílejících se na přestavbě kostí. Nízká hladina vitaminu K bývá spojována s vyšším rizikem kostních zlomenin.

Preto je veľmi dôležité, aby športovci mali v tele v poriadku hladinu vitamínov a minerálovNedostatok vitamínov môže výrazne ohroziť športový výkon. V prípade zvýšenej fyzickej aktivity sa odporúča zahrnúť suplementáciu, aby sa zabezpečila dostatočná hladina vitamínov v tele. Vhodnou voľbou sú lipozomálne vitamíny, ktoré majú oveľa lepšiu absorpciu. Sú to Nutripa Ascoscorb C a Nutripa D3+K2Nutripa je česká rodinná firma, ktorá sa zameriava na výrobu výživových doplnkov najvyššej kvality bez zbytočných prísad a konzervantov.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.