Iónové nápoje bez cukru

Iónové nápoje bez cukru je dosť ťažké nájsť. Hlavným dôvodom je, že skutočný cukor hrá rozhodujúcu, vedecky dokázanú úlohu v procese hydratácie. Stručne povedané, cukor je niečo ako tajná zložka v iónových nápojoch, vďaka ktorej všetko funguje.

Hydratácia sa javí ako veľmi jednoduchý proces. Keď pijeme vodu, sme hydratovaní. Pitná voda však nemusí nutne znamenať absorpciu vody.

Voda, ktorú pijeme, sa vždy dostane do žalúdka. Rozdiel je však v tom, čo sa stane ďalej. Môže byť absorbovaný tenkým črevom a distribuovaný ďalej po celom tele. To hydratuje celé telo, čo pomáha všetkému od imunitného systému až po zotavenie z cvičenia. Alebo existuje druhá možnosť, keď sa voda pohybuje telom priamo von a nemá šancu urobiť pre telo nič pozitívne.

Vedecký výskum však odhalil, že účinná hydratácia nastáva, keď kombinujeme trochu cukru a trochu soli v nápoji. Tým sa zvýši vstrebateľnosť a optimalizujú účinky nápoja.

Prelomom boli roky 1960 a výskum lekára Roberta Cranea, ktorý spôsobil revolúciu v liečbe epidémií cholery u nebezpečne dehydrovaných pacientov. Tento objav má veľký význam pre modernú vedu a športovú hydratáciu.

Existuje však špeciálna skupina iónových nápojov so zníženým obsahom cukru. Tieto elektrolytové nápoje majú svoje významné postavenie. Ich zloženie podporuje správnu hydratáciu a tým napomáha čo najlepšej absorpcii. Zároveň toľko nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Preto cieľovou skupinou nie sú špičkoví a profesionálni športovci a športovci zameraní na vytrvalostné a náročné disciplíny. To sú tí z nás, ktorí sa snažia znížiť našu telesnú hmotnosť prostredníctvom športu, ich fyzická aktivita je na nižšej úrovni a tiež trvá kratšiu dobu. Potom nie je potrebné dopĺňať čo najviac energie, aby telo mohlo čo najdlhšie podávať čo najlepší výkon. Cieľom je správne hydratovať organizmus a tým podporiť účinnosť vášho cvičenia.

810_n206-powertab-brusnice-120g-box-3175681211612

V takýchto prípadoch je osvedčeným pomocníkom Isostar hydrate & perform Powertabs, ktorý má polovičné množstvo kalórií v odporúčanej dávke na 500 ml nápoja. Jeho veľkou výhodou je aj spôsob dávkovania tabliet. Na 500 ml nápoji sa odporúčajú 2 tablety. Ak však chceme znížiť množstvo cukru, stačí rozpustiť iba jednu tabletu vo vode.

Špeciálnu skupinu tvorí iónový nápoj úplne bez cukru, ale obohatený o l-karnitín, fitness l-karnitín Isostar.

L-karnitín je látka, ktorej hlavnou úlohou je oxidácia (spaľovanie tukov). Rozkladá sa v telesných tukoch prijatých prostredníctvom stravy na mastné kyseliny. Tieto sú potom transportované do buniek pomocou l-karnitínu a potom použité na výrobu energie.

Přirozeně se vyskytuje v mase, tedy v produktech živočišného původu. Do jisté míry si ho umí lidský organismus vyrobit sám. Jedná se však o 25 % celkové potřeby. Zbylých 75 % musí být dodáno stravou. Svým rozkladem pak dodává energii pracujícím kosterním svalům a srdci. Má tedy velký význam ve sportovní výživě. Důležité také je, že l-carnitine není zařazen mezi  dopingové prostředky. 

Díky svému působení má užívání l-carnitinu ve spojení s aerobní fyzickou aktivitou vliv na zvýšení utilizace tuků, šetří svalový glykogen, čímž prodlužuje svalovou výkonnost a oddaluje svalovou únavu.

Isostar fitness l-carnitine obsahuje 500 mg l-carnitinu. Toto množství ideálně doplňuje denní dávky l-carnitinu přijaté stravou. Při vyšších dávkách sice nehrozí předávkování, nezvýší se ale ani jeho účinky. Naopak nadměrné dávky jsou vyloučeny prostřednictvím moče z organismu pryč. Tento proces zbytečně přetěžuje ledviny. 

ISOSTAR-fitness

Hlavnou úlohou tohto iónového nápoja je podporovať chudnutie a spaľovanie tukov. Preto je nápoj bez cukru. Má svoje dôležité miesto v športovej výžive, ale jeho úloha sa trochu líši od bežných iónových nápojov. Je ideálnou súčasťou pre fyzické aktivity a tréningy zamerané na chudnutie, redukciu tuku a celkovú úpravu životného štýlu.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.