Iontové nápoje v prášku

Práškové iónové nápoje sú najbežnejším typom iónových nápojov na trhu. Prášok je jedným zo spôsobov konzervovania nápojov. Táto sušená forma zaisťuje zlepšenie trvanlivosti bez zníženia kvality produktu. Prášok sa ľahko a okamžite rozpúšťa vo vode. Jeho príprava je tak jednoduchá a rýchla, bez ohľadu na to, kde sa človek nachádza. Okrem týchto vlastností sú jeho ďalšími výhodami pohodlné skladovanie a preprava.

Na výrobu práškových nápojov sa používa hlavne technika striekania alebo mrazenia. Jednotlivé zložky prášku v ich objemovej forme by mali byť takmer rovnaké. Okrem klasických vlastností prášku, ako je zmáčavosť a dispergovateľnosť (degradovateľnosť), je kvalita a preferencia výberu práškových produktov určená aj časom rozpúšťania, hygroskopickosťou (schopnosťou látky ľahko absorbovať a zadržiavať vlhkosť vzduchu) a stlačiteľnosťou.

Isostar Hydrate Perform, iónové nápoje v prášku, sa vyrábajú v 4 rôznych príchutiach. Špecialitou je iónový nápoj Isostar Endurance.

Isostar Hydrate Performance

Tieto iónové nápoje majú izotonickú povahu. Na správne zriedenie sa používajú 3 odmerky na 500 ml nápoja. Preto nie je problém v prípade potreby namiešať hypotonický alebo hypertonický nápoj.

Vyrába sa v 4 príchutiach: grapefruit, pomaranč, citrón a brusnica. Všetky príchute sú vhodné aj pre deti od 3 rokov.

Ich hlavnou úlohou je urýchliť a zlepšiť hydratáciuzabrániť stratám energie a podporiť športový výkonIsostar Hydrate Perform je zdrojom vitamínu C, vitamínu B1 a minerálov horčíka a vápnika.

Vitamín B1 alebo tiamín hrá svoju úlohu v energetickom metabolizme, je nevyhnutnou súčasťou procesu premeny sacharidov na energiu. Preto sa nároky naň zvyšujú so zvyšujúcou sa fyzickou aktivitou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dokonca odporúča príjem 0,4 mg B1 na 1 kalórií. Tiamín sa nachádza v normálnej strave, takže sa predpokladalo, že keď športovci automaticky prehltnú viac potravy, dostanú viac tiamínu a uspokoja svoje vyššie potreby. Je však dôležité spomenúť, že varením jedla dochádza k veľkej strate tiamínu. Preto má tiamín svoje nenahraditeľné miesto v iónových nápojoch Isostar.

Horčík je potrebný pre viac ako 300 biochemických reakcií v tele. Pre športovcov je dôležitá jeho neuromuskulárna prenosová funkcia. Horčík hrá dôležitú úlohu v prevencii svalových kŕčov a jeho pravidelný príjem, najmä u športovcov, má nepostrádateľný význam.

Vápník je nezbytný pro udržení celkového tělesného zdraví. Lidské tělo ho potřebuje přijímat každý den, nejen proto, aby si udrželo silné kosti a zuby, ale také aby zajistilo správné fungování svalů a nervů.  I když ztráty vápníku při sportu nejsou nikterak vysoké, je jeho doplňování a pravidelný příjem důležitý.  Při zvýšené potřebě a nedostatečném příjmu vápníku dochází k jeho odbourávání ze zubů a kostí.

isostar-long-energy-790-g-tropical

Isostar Endurace Sport Drink 

Základnou zložkou tohto iónového nápoja je maltodextrín. Maltodextrín je biely prášok získaný z kukurice, ryže, zemiakového škrobu alebo pšenice. Maltodextrín vzniká kombináciou piatich molekúl glukózy (základný jednoduchý cukor a hlavný zdroj energie pre naše telo). Po požití a absorpcii v tenkom čreve sa potom postupne rozkladá na jednotlivé molekuly glukózy. To má za následok postupné uvoľňovanie energie a zabezpečenie pomerne stabilného zvýšenia hladiny cukru v krvi. Tento spôsob platenia za energiu je žiaduci pre dlhodobé vytrvalostné aktivity, ako je jazda na bicykli alebo vytrvalostný beh. Maltodextrín našiel svoje požadované miesto vo vytrvalostných športoch. Zaujímavosťou je, že maltodextrín ako prírodná zložka potravy sa prakticky nevyskytuje.

Ďalšími dôležitými zložkami tohto iónového nápoja sú antioxidanty a vitamín B1.

Antioxidanty chránia telo pred rôznymi stresmi z vonkajšieho prostredia. Patrí sem aj svalová aktivita počas fyzickej námahy alebo športovej aktivity. Pri takomto zaťažení dochádza k zvýšenej produkcii voľných radikálov. V každodennom živote postačuje príjem antioxidantov z pestrej stravy. U športovcov je to však zvyčajne nedostatočné. Dôležitými antioxidantmi sú vitamín C, E a zinok.

Je tiež dôležité spomenúť, že zinok je nepostrádateľný minerál, ovplyvňuje funkciu buniek, produkciu enzýmov, priamo ovplyvňuje množstvo leukocytov a podporuje funkciu iných imunostimulantov. Nepriamo podporuje výkon imunitného systému.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.