Iónový nápoj pre deti

Iónové nápoje nie sú dôležité len pre športovo založených dospelých, ale nachádzajú svoj veľký význam aj v detskej populácii. Elektrolyty obsiahnuté v iónových nápojoch sú zodpovedné za udržiavanie mnohých normálnych telesných funkcií, vrátane hydratácie, správneho fungovania nervov a svalov a budovania a rozkladu molekúl v tele. Elektrolyty sú minerály vrátane draslíka, horčíka, fosforu, vápnika, sodíka, chloridov a hydrogenuhličitanu a nachádzajú sa vo všetkých telesných tekutinách. Bez ich vyváženého pomeru by mechanizmy, ktoré nám umožňujú pohybovať sa, hovoriť a dokonca tráviť jedlo, nemohli v tele správne fungovať. Zdrojom elektrolytov a tekutín je zvyčajne zdravá a pestrá strava. Ak sa deti cítia dobre, jedia a pijú dobre, pravidelne, úplne a vyvážene, potom doplnky zvyčajne nie sú potrebné. Výnimkou sú však deti, športovci.

Detský šport

Význam iónových nápojov u detí prichádza, keď je ich telo nejakým spôsobom oslabené. V podstate ide o podobný princíp, či je telo oslabené chorobou alebo fyzickou aktivitou.

Ak je dieťa choré, s príznakmi, ako je zlá chuť do jedla, odmieta piť a stráca tekutiny, najdôležitejšou vecou je uprednostniť udržanie rovnováhy elektrolytov a tekutín. A práve v týchto prípadoch je najvhodnejšie doplniť tekutiny iónovým nápojom, ktorý dopĺňa tekutiny, elektrolyty a tiež cukor. Nie márne, deti trpiace hnačkou alebo nevoľnosťou, kde dochádza k veľkej strate tekutín, sa odporúčajú piť rehydratačný nápoj. Ióny pomáhajú zadržiavať vodu v tele a udržiavať dostatočnú hydratáciu.

Význam soli a cukru v iónových nápojoch

Je dôležité mať na pamäti, že soľ a cukor sú kľúčovými zložkami iónového nápoja. Zvyčajne sa o nich hovorí, že by mali byť minimalizované v strave dieťaťa. To je vo všeobecnosti pravda, ale zameriavame sa na situácie, keď je telo dieťaťa zaťažené a tieto dve látky tu nachádzajú svoje nenahraditeľné miesto.

Cukor

Existujú dva dôvody, prečo sa cukor pridáva do iónových nápojov. Prvým je doplnenie energie a druhým je pomoc pri vstrebávaní tekutín. Okrem toho sa detské telo učí pracovať s energiou, preto je pre neho dôležité dodávať rýchlu energiu po športe. Zároveň pomáhame predchádzať situáciám ako kolaps, mdloby, vyčerpanie a dehydratácia.

Výhodným zdrojom energie je cukor: glukóza, fruktóza, sacharóza alebo maltodextrín. Glukóza nielen dopĺňa potrebnú energiu, ale tiež pomáha pri reabsorpcii sodíka a tekutín. Tento mechanizmus eliminuje väčšie riziko dehydratácie, a to ako u športových detí, tak u chorých ľudí.

Soľ

Zdravá detská strava vo všeobecnosti obsahuje veľa soli. Skladá sa z dvoch elektrolytov, sodíka a chloridu. V športe sa však nároky mnohonásobne zvyšujú. Veľkým rizikom je dlhodobá fyzická aktivita, celodenné zápasy, turnaje a športy v horúcom počasí.

Potraviny a lieky určené výlučne na výživu dojčiat spadajú pod najprísnejšiu kontrolu, takže tento rozsah je veľmi obmedzený. Niektoré iónové nápoje sú však vhodné pre deti od 3 rokov.

Detské preteky Masarykov beh

Jak vybrat ten správný iontový nápoj pro dítě?

Je dôležité venovať pozornosť celkovému zloženiu. Výhodou sú iónové nápoje obohatené o vitamíny a minerály. Vitamín C, E a minerálny zinok sú antioxidanty, takže zabraňujú poškodeniu buniek tela voľnými radikálmi, ktoré sa tvoria po intenzívnom športovom výkone. Je tiež prospešné, ak vitamíny pochádzajú z prírodných zdrojov.

Nápoj by mal byť prednostne organický a nemal by obsahovať žiadne umelé a chemické arómy a stabilizátory. Deti by sa tiež mali vyhýbať farbivám, konzervačným látkam a sladidlám.

Podobne detské iónové nápoje neobsahujú látky stimulujúce telo alebo podporujúce chudnutie, ako je kofeín, guarana, l-karnitín atď. Bohužiaľ, medzi dospievajúcimi deťmi sa spotreba takýchto nápojov zvyšuje, a to nielen v športe, ale aj mimo neho.

Výkonnosť športovcov neustále rastie a hranice športových možností sa neustále posúvajú ďalej a ďalej naprieč všetkými športmi. Takýto športový tréning začína v ranom detstve. Fyzické nároky na tieto deti sú potom vysoké a o to dôležitejšie je podporovať ich šport a zdravie správnou výživou a pitným režimom.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.