ISOSTAR proteínové produkty pre vegetariány a vegany

Vegáni a vegetariáni sú skupiny ľudí so špecifickou formou stravovania. Hlavný rozdiel je v tom, ktoré živočíšne výrobky tieto skupiny zo svojho stravovania vylučujú. Vegetariáni sa vyhýbajú mäsu (červenému, hydine, morským plodom, rybám a mäsu z iných živočíchov). Na rozdiel od vegetariánskeho stravovania sú pravidlá vegánov striktnejšie. Vegánska strava vylučuje všetky živočíšne produkty zo stravy, vrátane vajec, mliečnych výrobkov a medu.

vegetarian-food

Vegetariánstvo má však oveľa viac variantov, tie sú zobrazené v tabuľke nižšie:

Druh vegetariánstva

Mäso

Ryby

Vajcia

Mliečne výrobky

Laktoovovegetariánstvo

NIE

NIE

ÁNO

ÁNO

Laktovegetariánstvo

NIE

NIE

NIE

ÁNO

Ovovegetariánstvo

NIE

NIE

ÁNO

NIE

Pescetariánstvo

NIE

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Semivegetariánstvo

HYDINA ÁNO, ČERVENÉ VÝNIMOČNE

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Vegánstvo

NIE

NIE

NIE

NIE

Vegánske stravovanie so sebou nesie ale aj riziká. Jedným z hlavných je nedostatok plnohodnotných bielkovín, vitamínu D a B12, vápnika, železa, zinku a n-3 nenasýtených mastných kyselín. Je tak potrebné potraviny a potravinové doplnky starostlivo vyberať, aby nedochádzalo k deficitu jednotlivých živín. K takémuto nedostatku dochádza z dvoch dôvodov. Vyššie spomínané nutrienty (plnohodnotné bielkoviny, vit. D, B12, Ca, Fe, Zn a n-3 nenas. MK) sú v rastlinnej strave buď menej zastúpené alebo horšie vstrebateľné alebo zle využiteľné (z dôvodu väzieb na vlákninu a antinutrčné látky).

Nedostatok makro či mikronutrientov negatívne ovplyvňuje výkon športovcov. Vzhľadom na to, že aj nešportujúci vegáni tvoria z hľadiska príjmu mnohých živín rizikovú skupinu, o to väčší dôraz by sa mal klásť u športujúcich vegánov na sledovanie príjmu jednotlivých živín a prípadnú suplementáciu.

Najvhodnejším a najkvalitnejším zdrojom bielkovín pre proteínové suplementy je mlieko a srvátka. Obe tieto potraviny spĺňajú vegetariánske požiadavky a sú hojne využívané v proteínových produktoch firmy Isostar.

Základom Isostar Whey proteínu sú mliečne srvátkové bielkoviny, ktorých obsahuje 98%. Vyrába sa vo vanilkovej a čokoládovej príchuti a má znížený obsah cukru a tuku. Je ideálnym zdrojom bielkovín po tréningu či závode. Ďalším proteínovým nápojom je Isostar High Protein 90. Obsahuje vysoko kvalitný zdroj bielkovín pochádzajúci z 3 zdrojov: mliečne bielkoviny, izolát sójových bielkovín a pšeničné bielkoviny. Vyrába sa v dvoch príchutiach, banán a čokoláda. Je vhodný na každodenné užívanie. Všetky Isostar proteínové nápoje je možné pripraviť ako vo vode, tak aj v mlieku. Mlieko zvyšuje obsah bielkovín v pripravenom nápoji. Tu je ale dôležité dať si pozor na obsah tuku v mlieku, ktorý by mohol byť pre niektorých športovcov príliš vysoký.

212495 doy whey protein(v2opt)

Isostar vyrába nielen proteínové nápoje, ale aj proteínové tyčinky. Tie sú ideálnou desiatou či už pred tréningom, ako desiata alebo po tréningu. Tyčinky Isostar High Protein 30% obsahuje sójové bielkoviny, pšeničné bielkoviny a mliečne bielkoviny. Vyrába sa v troch príchutiach karamel, čokoláda a vanilka s brusnicou. Isostar tyčinka High Protein 25 obsahuje bielkoviny zo sóje, sušeného mlieka a srvátky. Tieto tyčinky sa vyrábajú v troch príchutiach: jahoda, jogurt a oriešok. Sú vhodné pre deti už od 3 rokov veku.

Isostar ide vo svojom vývoji neustále dopredu a vyvinul aj BIO rad produktov. Medzi ne patrí aj Isostar Bio Proteinová kaša, veľmi bohatá na bielkoviny. Zdrojom bielkovín sú celozrnné ovsené vločky, mliečny proteín a ryžová múka. Všetky tieto suroviny pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva. Kaša sa vyrába v kakaovej príchuti.

Pre ľahšiu orientáciu sú Isostar vegetariánske produkty označené zeleným logom s čiernym nápisom 'veggie'. Vegánske produkty obsahujú logo s nápisom “vegan”.


Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.