PROTEÍNY A REGENERÁCIA: AKO MAXIMALIZOVAŤ VÝSLEDKY PO TRÉNINGU

Proteín, jedna z troch hlavných makroživín, zohráva v športovej výžive dôležitú úlohu. Niekedy sa môže zdať, že je proteínu (bielkovine) pripisovaných až extrémne mnoho pozitívnych vlastností. Pravdou ale je, že bielkoviny majú naozaj mnoho životne dôležitých funkcií v ľudskom organizme, nevynímajúc ich význam v období po náročnom tréningu.

Proteíny sa skladajú z jednotlivých aminokyselín. Aby mohli byť postavené bielkoviny telu vlastné, musí mať organizmus k dispozícii dostatok tých správnych aminokyselín. Preto je taká dôležitá pestrosť stravy a plnohodnotné zdroje bielkovín. A pretože u športovcov je príjem takýchto bielkovín obzvlášť dôležitý, je nutné im venovať dostatočnú pozornosť. Pokiaľ by niektorá nenahraditeľná aminokyselina v prijímanej strave chýbala, nemalo by telo z čoho stavať a zvyšné aminokyseliny by sa tak museli vylúčiť z tela von.

Samotný tréning nie je len splnenie tréningovej jednotky. Profesionálni športovci dnes tvrdia, že dôležitá časť tréningu začína, akonáhle tréningová jednotka skončí. A to je práve už spomínaná regenerácia. Do regeneračnej fázy patrí mnoho činností, či už to sú kompenzačné cvičenia, masáže, fyzioterapia, strečing, tak rovnako dôležitú úlohu tvorí výživa. A práve doplnenie energie potravinami bohatými na bielkoviny podporuje regeneráciu hneď niekoľkými spôsobmi.

Bielkoviny sú základným stavebným kameňom svalového tkaniva. Pomáhajú nárastu svalovej hmoty a zväčšovať objem svalov. Pri náročnom cvičení sú svaly tak zaťažované, že v nich dokážu k mikrotrhlinám. Aby sa tieto mikrotrhliny zahojili, nastáva proces mikroreparácie tkanív, na ktorý je potrebný dostatok bielkovín.

212495 doy whey protein(v2opt)

Bielkoviny tiež pomáhajú rýchlejšie sa zotaviť z únavy. Vedeckými výskumami sa zistilo, že konzumácia bielkovín ihneď po tréningu znižuje pocit totálneho vyčerpania a únavy. V štúdii bol použitý srvátkový proteín. Výsledkom bolo zníženie pocitu vysilenia už pri ceste z tréningu domov. Po náročnom tréningu sa odporúča kombinovať príjem proteínu so sacharidmi. Sacharidy sa postarajú o doplnenie stratenej energie a proteíny môžu pracovať na regenerácii. Vhodným nápojom je tak Isostar After Reload drink. Ten si môžete pripraviť ako vo vode, tak aj v mlieku.

Nemôže byť zabudnutá ani sýtiaca vlastnosť bielkovín. Ak si po tréningu dáte proteínový nápoj, zaženiete tak najväčší pocit hladu a vyhnete sa tomu, že doma potom zjete, čo vám príde pod ruku. Tejto ich vlastnosti veľa využívajú športovci a ľudia, ktorých hlavným cieľom je redukcia telesnej hmotnosti.

Konzumácia bielkovín pomáha taktiež predchádzať zraneniam. Čím viac sa venujete športu na vyššej úrovni, tým viac balansujete na hranici zdravia a zranenia. Bielkoviny, ako základný stavebný kameň všetkých buniek v tele, sú nepostrádateľné pri liečbe zranení a hojenia rán. Strava s dostatočným množstvom kvalitných bielkovín chráni pred zraneniami a buduje voči nim vyššiu odolnosť.

Presné množstvo prijatých bielkovín po tréningu je veľmi individuálne. Záleží na mnohých faktoroch, akými sú: náročnosť tréningu, jeho charakter, dĺžka a intenzita, trénovanosť jedinca, množstvo svalovej hmoty jedinca, jeho celková telesná hmotnosť, adaptácia na tréning, zdravotný stav a taktiež schopnosť organizmu metabolizovať bielkoviny.

Množstvo, koľko bielkovín by mali jednotliví športovci prijímať sa venuje článok Kedy a koľko jesť – proteínové tyčinky. Ako často?

A čo je najvhodnejším zdrojom bielkovín po tréningu?

Najlepšie sú takzvané plnohodnotné bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v potravinách živočíšneho pôvodu a obsahujú všetky aminokyseliny potrebné na budovanie telu vlastných bielkovín. V prípade rastlinných zdrojov bielkovín je potrebná ich správna kombinácia, aby boli prijaté všetky nenahraditeľné aminokyseliny.

Preto existujú proteínové nápoje, ktoré sú svojim zložením ideálne pre športovcov a ich príprava je veľmi jednoduchá. Môžete ich tak mať kedykoľvek po ruke a pripraviť si ich ihneď po tréningu, stačí mať škatuľu s proteínovým práškom pri sebe a po ruke shaker a vodu/mlieko. Najobľúbenejšie a nutrične najlepšie proteíny sú tie srvátkové, vďaka nutričným vlastnostiam srvátky. Odporúčam srvátkový proteín Isostar High proteín 90. Vyrába sa v dvoch príchutiach, čokoláda a banán. A čisto srvátkový proteín Isostar Whey Protein (čokoláda alebo vanilka). Každý si nájde to svoje.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.