Novinky

Nutričná príprava na L'Etape Slovakia

L'Etape Slovakia by Tour de France, pretek pre milovníkov Tour de France, vášnivých cyklistov, ale aj pre amatérov. Každý pretekár zdolá na cestnom bicykli jednu z troch trás podľa vlastného výberu. Tá najdlhšia meria 130 km, stredná 105 km a krátka 60 km. Nech už si vyberiete ktorúkoľvek trasu, je nutné nepodceniť tréning a zvoliť správnu nutričnú stratégiu. Len minulý rok strávil na dlhej trati najrýchlejší pretekár 3,5 hodiny, najpomalší okolo piatich hodín. Podávať vysoký výkon po tak dlhú dobu nie je nič jednoduchého. Ideálne doladenie cyklistickej prípravy sa tak nezaobíde bez kvalitného nutričného plánu ako v tréningu, tak aj v deň pretekov.

Základným zdrojom energie pre vytrvalostného cyklistu sú sacharidy. Ľudské telo si ich vie uložiť vo forme glykogénu. Ukladanie sacharidov je však obmedzené. Energetická zásoba z nich vydrží na 60 - 90 minút záťaže. Čím viac zásobného glykogénu máte, tým dlhšie vydržíte podávať výkon o vysokej intenzite. V príprave sa preto zamerajte na dostatok komplexných sacharidov. Sacharidy by mali u takého cyklistu tvoriť okolo 65 % celkového denného príjmu. Komplexné (zložené) sacharidy dopĺňajú dlhodobú energiu, jednoduché sacharidy potom dodávajú okamžitú energiu. Trénujete-li popoludní, zvoľte napríklad cestovinový obed. Pred tréningom si dajte napr. energetickú tyčinku Isostar Endurance+ Sport Bar. V tréningu potom nezabúdajte na pravidelné energetické desiaty. Ich základom by mali byť jednoduché sacharidy, aby dodali okamžitú energiu. Taký pravidelný príjem energie zamedzí jej rýchlemu poklesu a nástupu krízy. Dobrou voľbou sú Isostar energetické gély a tablety.

Nezabúdajte ani na pitný režim. Ľudské telo je zo 75 % tvorené vodou. Čím náročnejší výkon je, tým viac vody a iónov vypotíte. Tie je potrebné tiež doplniť. Pravidelným pitným režimom sa organizmus učí s vodou hospodáriť a pomáha tak pripraviť sa na samotný pretekový deň. Venujte tak svojmu pitnému režimu dostatočnú starostlivosť s iónovým nápojom Isostar Hydrate & Perform. Nestačí spomenúť si pred tréningom a rýchlo sa napiť. Dôležitá je pravidelná hydratácia počas celého dňa. Dostane sa tak oveľa viac tekutín do buniek. Naopak rýchlym vypitím veľkého množstva tekutín naraz akurát zaťažíme tráviaci trakt a spôsobíme žalúdočné problémy.

 

Typickou komplikáciou vytrvalostných disciplín bývajú svalové kŕče. Prevencia tak musí začať oveľa skôr ako v samotný deň pretekov. Kŕče môžu pretek pekne znepríjemniť alebo ho dokonca aj predčasne ukončiť. Pridávajte si na tréning do bidonu k iónovému nápoju Isostar Bicarbonates. Pravidelné dopĺňanie horčíka totiž pomáha predchádzať svalovým kŕčom a jedlá sóda odstraňuje kyselinu mliečnu zo svalov, čím odbúrava ich bolesť.

Po tréningu potom prichádza na rad doplnenie vyčerpaných tekutín a zásob sacharidov a jedlo bohaté na bielkoviny (proteíny). Bielkoviny totiž napomáhajú regenerácii a slúžia ako tzv. ochrana svalov. Dajte si tak po tréningu Isostar Reload tyčinku alebo Isostar Reload drink. Postarajú sa o doplnenie všetkých potrebných živín po záťaži a pripravia organizmus na ďalšiu tréningovú záťaž.

Večer potom nezabudnite na dostatok kvalitného spánku. Čím náročnejší tréning je, tým dôslednejší by ste mali byť v tom, koľko toho naspíte. Pokúste sa chodiť spať v rovnakú hodinu, taktiež aj vstávať. Doprajte svojmu telu aspoň 8 hodín spánku. Nie nadarmo sa hovorí, že spánok je tá najlepšia regenerácia.

Správny tréning je základom úspechu. Preto je nutné si aj stravu otestovať v tréningu, opakovane, pri rôznych podmienkach. Vyskúšajte, čo vám bude najlepšie chutiť, zároveň tiež, aké balenie vám bude vyhovovať, a to si potom nachystajte na samotný pretek. Každé telo je jedinečné, a to čo vyhovuje niekomu inému, nemusí vyhovovať vám. Zvoľte preto Isostar cycling set, určený presne pre tento pretek. Všetko si otestujte a pre pretekový deň budete mať jasno.

Veľa šťastia!

Ako sa dostať po Vianociach do kondicie a zbaviť sa prebytočných kíl?

Vianoce sú za nami, zostali v nás krásne spomienky a snáď aj odpočinuté telo, myseľ a novo načerpaná energia. Často ale aj nejaké to kilo navyše. Stráviť Vianoce v kruhu rodiny a najbližších priateľov znamená aj väčšie množstvo jedla. Každý chce hojne pohostiť, vytiahnuť dobrý aperitív a porozprávať sa. Postaviť sa po vianočných sviatkoch na váhu býva potom strašiakom skoro pre každého.

Už pred sviatkami je dobré si uvedomiť, že všetky tie vianočné dobroty obsahujú zároveň aj pekné množstvo kalórií a pokiaľ sa s nimi nechceme dlho trápiť, je dobré jesť na Vianoce s rozvahou a zvoliť stratégiu menších porcií. Aj taká rodinná prechádzka môže mať veľmi pozitívny vplyv na zdravie.

Poďme sa teraz pozrieť na to, ako sa zbaviť nabraných kíl a ako sa dostať späť do formy. Aby bola zmena trvalá, nesmie k nej dochádzať nárazom, ale pekne postupne. Základom každého dňa by mali byť kvalitné a vyvážené raňajky. V hektickom pracovnom týždni je to ale prvé jedlo, ktoré ľudia často vynechávajú. Pritom kvalitné raňajky dodajú energiu pre štart do celého dňa. Navyše čo zjete ráno, môžete spaľovať po zvyšok celého dňa. Vyvážený príjem živín, hneď zo začiatku dňa, Vám zaručene zlepší náladu a denné nástrahy zvládnete oveľa ľahšie.

Vhodnými a rýchlymi raňajkami je Isostar BIO proteínová kaša. Jej príprava je naozaj jednoduchá. Na jednu porciu stačí zmiešať dve odmerky (50 g) kaše s 150 ml vody alebo mlieka. Zamiešajte a za chvíľu môžete konzumovať. Jedna porcia obsahuje 9,5 g bielkovín. Tie sa postarajú o dlhodobý pocit sýtosti. Eliminujú sa tak chute a nutkaniu neustále niečo jesť. Zároveň bielkoviny prispievajú k udržaniu a rastu svalovej hmoty. Isostar BIO proteínová kaša sa vyrába v príchuti kakao. Jej základom sú suroviny z ekologického poľnohospodárstva. To znamená, že sú produkované za použitia prírodných látok a procesov a ich výroba je veľmi šetrná k životnému prostrediu. Hlavnou prísadou Isostar proteínovej kaše sú celozrnné ovsené vločky. Je sladená bio trstinovým cukrom. Obsahuje aj prírodný zdroj vitamínu C pochádzajúci z Aceroly. Tento antioxidant prispieva k ochrane buniek pred voľnými radikálmi a podporuje celkovú imunitu.

Isostar BIO proteinová kaša

Zamerajte sa na dostatočný príjem bielkovín aj v priebehu celého dňa. Ľudské telo si ich nevie uložiť. Je dôležité si vyberať kvalitné zdroje bielkovín, obsahujúce všetky esenciálne aminokyseliny. Bielkoviny pomôžu s redukciou hmotnosti a postarajú sa o pocit sýtosti.

Pri kontrole telesnej hmotnosti a úprave životného štýlu nesmie byť zanedbávaný ani pohyb. Voľba správnej pohybovej aktivít povedie k rýchlejšiemu úbytku telesnej hmotnosti, k lepšej nálade a skvalitneniu fyzickej kondície. Vhodnou voľbou sú aeróbne aktivity, kedy dochádza k najlepšiemu odbúravaniu tukového tkaniva. Ide napríklad o cyklistiku, beh, plávanie, bežecké lyžovanie, atď. Čím je pohyb komplexnejší, tým dochádza k lepšiemu spaľovaniu. Aeróbne aktivity je vhodné doplniť aj anaeróbnym cvičením, akým je posilňovanie problematických partií. Také cvičenie podporí úbytok tukového tkaniva v daných oblastiach a vyrysovanie svalového tkaniva.

isostar-fitness

Svoje cvičenie podporte Isostar l-carnitine drinkom. L-carnitine podporuje využitie tukov na tvorbu energie pri zaťažení. V bežnej strave sa nachádza v mäse. Isostar l-carnitine obsahuje 500 mg l-carnitínu, ktorý vám pomôže v boji s tukovým tkanivom. Isostar l-carnitine drink sa predáva v pripravených 500 ml PET fľašiach v príchuti červeného ovocia. Budete ho tak mať stále po ruke, bez starostí s prípravou. Neobsahuje navyše žiadne ďalšie kalórie, čím skvele podporí váš cieľ.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Aké doplnky po tréningu?

Výživa po tréningu je dôležitou súčasťou tréningovej prípravy. Rovnako ako výživa pred a počas tréningu, aj výživa po tréningu má veľkú úlohu. Unavené a vyčerpané telo potrebuje čo najrýchlejšie načerpať energiu, aby sa zregenerovalo a pripravilo na ďalší výkon. Zložitosť tréningu nezávisí len od jednej vyškolenej jednotky, ale od schopnosti opakovane vykonávať kvalitu. Preto je úloha výživy po tréningu taká dôležitá. Zlá alebo nedostatočná výživa má za následok spomalenie zotavenia, nedostatočné zotavenie sily a pomalší návrat z únavy. 

Krátko po ukončení cvičenia, t.j. približne do 30 minút po tréningu, je hladina glukózy v krvi nízka. Bunky tela sú veľmi citlivé na inzulín a zároveň dochádza k rýchlemu uvoľňovaniu rastového hormónu. Táto fáza sa často označuje ako "anabolické okno", pretože telo prechádza z katabolického stavu do anabolického stavu. Telo bolo počas tréningu v katabolickom (rozkladajúcom) stave, keď muselo vytvárať energiu zo svojich rezerv. Anabolický (rastúci) stav nastáva po tréningu, keď sa doplňujú energetické a vyčerpané zásoby. V anabolickom stave môže telo ľahko použiť aminokyseliny a glukózu na obnovenie zásob glykogénu a budovanie svalov. Hoci výskum ukazuje, že anabolické okno môže trvať až 48 hodín po cvičení, najdôležitejšou vecou je príjem výživy do 2 hodín po tréningu. 

Počas tohto obdobia sa odporúča najskôr doplniť tekutiny. Všeobecným odporúčaním je užiť 2 poháre vody ihneď po tréningu, čo zodpovedá 500 ml (1 pohár = 250 ml). Ak chcete mať presný prehľad o tom, koľko tekutín ste stratili počas tréningu, existuje jednoduchý výpočet. Vážte sa pred a po tréningu. Rozdiel v hmotnosti je spôsobený stratou tekutín, ktoré je potrebné doplniť. 

Príklad: Bežec váži 65 kíl pred tréningom, 64 kíl po tréningu. Potrebujú doplniť 1000 ml tekutín. 

Potom prichádza ďalšie obdobie. Začína približne pol hodiny po tréningu. Ak je vaším cieľom schudnúť, mali by ste sa držať tohto 30-minútového okna. Po cvičení metabolizmus stále pracuje vyššou rýchlosťou, aj keď už necvičíte. Spaľovanie tukov pokračuje.

Ale ak vaším cieľom nie je schudnúť alebo znížiť telesný tuk, môžete začať s ďalšou výživou ihneď po doplnení tekutín. Najmä ak je vaším cieľom budovanie svalov a zvýšenie celkového objemu. 

V tomto období, asi 30 minút po tréningu, hladina cukru v krvi začína stúpať v dôsledku uvoľňovania kontraregulačných hormónov. Konkrétne ide o rastový hormón, kortizol, epinefrín, norepinefrín a glukagón. Uvoľňujú sa ako odpoveď na hypoglykémiu po cvičení, aby sa opäť zvýšila hladina cukru v krvi. Bunky tela sú v tomto štádiu stále citlivé na inzulín. Akonáhle však hladina cukru v krvi začne stúpať, rastové hormóny klesajú. 

Počas tohto obdobia sa odporúča dodržiavať nasledujúce rady: 

  • Doplnenie zásob uhľohydrátov

Vyčerpané zásoby uhľohydrátov je potrebné doplniť. Jednoduché sacharidy rýchlo zvýšia hladinu cukru v krvi. Preto je vhodné po cvičení piť iónový nápoj, ktorý ich obsahuje. Okamžite doplníte tekutiny a zároveň potrebné sacharidy. 

  • Zameranie na bielkoviny

Proteín (proteín) môže byť v tekutej forme (proteínový nápoj) alebo v pevnej forme (mäso, tvaroh, vajcia, strukoviny, proteínové tyčinky). Konzumácia bielkovín po tréningu znižuje poškodenie svalov, pomáha pri oprave svalov, udržuje aktívny metabolizmus a pomáha dopĺňať glykogén. Pre bielkoviny je potrebné doplniť všetky esenciálne aminokyseliny. To nemusí byť vždy možné pri bežnej strave. Vhodným riešením sú doplnky vo forme proteínových práškov alebo tyčiniek.

 852_852-after-sport-reload

Aby bolo dopĺňanie živín po tréningu čo najjednoduchšie, spoločnosť Isostar vyvinula špeciálny nápojový prášok Isostar After Reload drink. Tento nápoj s čokoládovou príchuťou sa postará o vyššie uvedené výživové problémy. Obsahuje podiel sacharidov a bielkovín, vitamínov a minerálov. V jednej dávke je 35 g sacharidov a 10 g bielkovín. Znižuje únavu po športovom výkone a zlepšuje a urýchľuje regeneráciu. Z minerálov obsahuje sodík, vápnik a horčík. Chýbajú mu tiež najdôležitejšie antioxidačné vitamíny C a E na podporu imunity a vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú pri výrobe energie. Jeho zloženie však nepodporuje ukladanie tuku v tukovom tkanive. Preto je vhodný aj na redukčnú diétu. Môže sa pripraviť vo vode aj v mlieku. Jeho prípravou v mlieku však zvyšujete jeho energetickú hodnotu. 

Ak dávate prednosť pevnej strave, vyberte tyčinku Isostar After reload. Má čokoládovú príchuť a jej zloženie kopíruje nápoj Isostar After Reload. Jedna tyčinka (40 g) obsahuje 19,6 g sacharidov a 10,4 g bielkovín. 

834-1_187747after-sport-reload-3x40g

  • Nezabudnite na minerály, najmä draslík a sodík

Draslík a sodík sú minerály, ktoré sa strácajú počas fyzickej námahy potením. Nedostatok draslíka vo svaloch vedie k vzniku svalových kŕčov a pocitov vyčerpania. Sodík je dôležitý minerál, najmä vo vytrvalostných športoch, kde dochádza k veľkej strate tekutín, hlavne potením. Ak chodíte cvičiť iba do posilňovne, pravdepodobne máte dostatok sodíka z vašej pravidelnej stravy. Ako populácia ju konzumujeme mnohonásobne viac, ako je odporúčaná denná dávka.

Ak po tréningu nedostanete výživu dostatočne rýchlo a správne (aj keď zostanete len niekoľko hodín), znížite ukladanie svalového glykogénu a syntézu bielkovín. 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.

AKÉ PRÍSLUŠENSTVO SI VYBRAŤ PRE VYTRVALOSTNÉ ŠPORTY?

 

Popularita vytrvalostných športov v posledných rokoch rýchlo rastie. Nie je to len o profesionálnych športovcoch, existuje veľa rekreačných športovcov a úplných začiatočníkov. Len v roku 2015 sa celosvetová účasť na vytrvalostných podujatiach vyšplhala na 3,5 milióna jednotlivcov a odvtedy záujem neustále rastie (ak nerátame obdobie globálnej pandémie covidu). Nejde len o zlepšenie fyzickej zdatnosti, ale aj o zlepšenie celkového zdravia a zníženie stresu.

Mnohí športovci si stanovujú určité ciele a ciele, ktoré chcú dosiahnuť. Najčastejšie vo forme nejakej rastliny. Takáto príprava je náročná a vyžaduje si nielen kvalitné a pravidelné školenie, ale aj správnu výživu. Ak chceme podať čo najlepší výkon, musí sa dokonale spojiť veľa faktorov. Jednou z nich je aj správna výživa a s tým spojený pitný režim. Ale ako to má vedieť amatér v oblasti výživy?

Sacharidy sú primárnym zdrojom energie. V porovnaní s tukmi majú tú výhodu, že môžu produkovať viac energie (ATP) na objem kyslíka. Preto sú sacharidy nevyhnutnou súčasťou športových doplnkov pre športovcov. Vyčerpanie zásob sacharidov však vedie k rýchlemu zníženiu výkonu a okamžitému nástupu únavy. Množstvo zásob uhľohydrátov, ktoré sú uložené v tele, vo forme glykogénu (svalov a porážky), sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi. Výživa a tréning majú veľký vplyv.

Sacharidy delíme na jednoduché a zložené. Tie jednoduché sa vstrebávajú rýchlejšie a sú okamžite k dispozícii. Akonáhle športovec cíti, že mu dochádza energia a potrebuje rýchly "kop", najlepšou voľbou sú jednoduché sacharidy. Konkrétny výber potom závisí od konzistencie produktu. Každý má rád niečo iné a existuje veľa variantov.

Energetické tablety majú pevnú textúru, je potrebné ich ľahko žuť. Ale citrónová chuť je skvelá, osviežujúca a vďaka svojej veľkosti je možné ich mať vždy po ruke. Ich chuť je veľmi podobná klasickému hroznovému cukru a teší sa veľkej obľube. Najznámejšou možnosťou sú energetické gély. Niektoré dokonca obsahujú iné stimulanty, napríklad kofeín. Gély sú veľmi praktické. Pre ľudí s citlivejším žalúdkom môžu spôsobiť tráviace problémy. Je potrebné vyskúšať všetko v tréningu a nájsť najvhodnejšiu možnosť práve pre vás. Existuje veľa rozdielov. Či už ide o metódu, veľkosť balenia alebo konzistenciu. Isostar ponúka gély čistej gélovitej štruktúry alebo s kúskami ovocia.

Ďalším variantom sú energetické tyčinky. Tieto často obsahujú určitý podiel zložených sacharidov. V dôsledku toho sú o niečo pomalším zdrojom energie. Naopak, získaná energia vydrží oveľa dlhšie.

Energetické želé sú veľmi populárne. Každý cukrík je balený samostatne. Zmestia sa aj do tých najmenších vreciek. Športovci ich tiež radi pripevňujú lepiacou páskou na dres alebo rám bicykla. Majú ich vždy po ruke. Energetické želé sa vyrába v dvoch príchutiach, jahodovej a marhuľovej. Pre fanúšikov bio produktov je pripravená ovocná tyčinka BIO energy v malinovo / jablkovej príchuti.

 

Čím dlhšia je vytrvalostná disciplína, tým väčší by mal byť podiel zložených sacharidov. Ich hlavným cieľom je udržať výkonnosť čo najdlhšie. Ide najmä o činnosti trvajúce niekoľko hodín. Či už ide o dlhé jazdy na bicykli, triatlony alebo maratóny alebo ultra-vytrvalostné aktivity. Pre týchto športovcov vyvinula spoločnosť Isostar špeciálnu líniu, Isostar Endurance+. Pitný režim je nevyhnutný. Pre ultra-vytrvalostné disciplíny je iónový nápoj Endurace+ najlepšou voľbou. Je vyvinutý pre činnosti trvajúce 2 hodiny alebo viac. Obsahuje podiel jednoduchých a zložených sacharidov. Jeho chuť nespôsobuje pocit lepených úst a stará sa o doplnenie tekutín, energie a elektrolytov. Čím dlhšia je športová aktivita a čím náročnejšie sú podmienky (terén, klíma), tým viac elektrolytov sa stráca potením. Dôsledkom môže byť rýchlejší nástup únavy, prehriatie, svalové kŕče, neschopnosť pokračovať vo výkone alebo kolaps v extrémnych prípadoch. Preto je dôležité vybrať si správny iónový nápoj a nepodceňovať príjem tekutín.

Rad Endurace+ ponúka aj tyčinky pre športovcov. Hlavným zdrojom energie v nich je fruktóza a maltodextrín, ktoré podporia vytrvalostný výkon. Zloženie tyčiniek je veľmi šetrné, základom sú ovsené vločky a sušené ovocie.

energetické želé

S rastúcim časom cvičenia sa tuky čoraz viac používajú ako zdroj energie. Hoci tuky sú bohatým zdrojom energie, rýchlosť ich využitia je oveľa pomalšia. Preto sa prakticky nevyskytujú v športových doplnkoch. Získavanie energie z nich jednoducho nie je také účinné. Majú dôležitú úlohu v športovej výžive, ale v rôznych fázach tréningového / pretekárskeho dňa.

Poslednou nepostrádateľnou makroživinou sú proteíny alebo proteíny. Ako jediné zo spomínaných makroživín ich ľudské telo nemusí skladovať v zásobách. Preto sa musia užívať pravidelne. Majú veľký význam v regeneračnej fáze. Pomáhajú obnoviť bunky, svalové vlákna. Môžu byť tiež zdrojom energie. Organizmus však využíva tento zdroj len ako posledný (za akýchkoľvek okolností chce prežiť).

Ak si nie ste istí, čo presne si vybrať, nechcete sa poradiť s odborníkom. Kúpte si viac, vyskúšajte všetko v tréningu. Každý človek je jedinečný a každý má rád niečo iné. Určite nájdete ideálnu voľbu práve pre vás. Správna výživa môže posunúť váš výkon do iných výšok.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.